Co přináší a jak funguje bezkontaktní platební karta

bezkontaktní platební karta
zdroj: pixabay.com

Bezkontaktní platební karta nepředstavuje žádnou velkou novinku. První z nich začala nabízet od června roku 2011 Citibank. V současné době nechybí v nabídce snad žádné banky. Vystavují se jako kreditní i debetní.

Ke konci roku 2014 bylo v oběhu celkem 6,6 mil. bezkontaktních platebních karet, což je více než polovina ze všech vystavených (celkově bylo k datu 31.12.2014 evidováno v oběhu přes 11 mil. platebních karet).

Navzdory těmto statistikám mnoho lidí v bezkontaktní platby stále nemá důvěru a buď je nevyužívá, nebo o bezkontaktní platební kartu nemá vůbec zájem a stále používá kartu běžnou, u které je nutné při každé provedené transakci zadávat PIN. Řeší se otázky jako:

Je platba bezkontaktní kartou bezpečná?

Může z karty náhodný kolemjdoucí „vytáhnout“ peníze?

Co se stane, pokud platební kartu někdo ukradne a bude s ní hradit své výdaje?

Jak zaplatit bezkontaktní platební kartou

Platbu kartou bezkontaktně lze použít pouze na terminálu, který je bezkontaktní. Poznáte to tak, že je tato informace na něm slovně uvedená, je opatřen bezkontaktním logem přímo na krabičce nebo se toto logo rozsvítí, když vás pokladní vyzve, abyste zaplatili. Pak stačí kartu vzít (ani ji nemusíte vytahovat ze své peněženky nebo z plastového pouzdra) a přiložit. U částky do 500 Kč se nevyžaduje PIN. U vyšší částky je už nutné PIN kód zadat.

Výhody a nevýhody platby bezkontaktní kartou

Bezkontaktní platba má své nepopiratelné přednosti. Protože nemusíte kartu složitě vytahovat z jejího pouzdra, je celý proces určitě rychlejší. Navíc svou platební kartu nedáte z ruky a zaplatíte si jí sami – pokud by po vás někdo při bezkontaktní platbě kartou požadoval, abyste mu předali, rozhodně to odmítněte. Když kartou platíte pouze vy, efektivně tak zabráníte jejímu případnému zkopírování.

Používání bezkontaktní platební karty má tedy stejná potenciální rizika jako používání běžné karty (obzvlášť pokud máte aktivní platby přes internet). A přiznejme si, ani používání hotovosti není tak bezpečné. Na ulici vás někdo může úmyslně okrást – pokud vám ukradne peněženku, hotovost zpět pravděpodobně nezískáte, ale kartu si rychle zablokujete. Stejně tak vám na hotovost může prodavačka v obchodě špatně vrátit nebo se vám z nějakého důvodu mohou dostat do rukou i falešné bankovky. Tato potenciální rizika bezkontaktní platební karta bez problémů vyváží.

Bezkontaktní platební karta v budoucnosti

Bezkontaktní technologie se v oblasti plateb stále vyvíjejí a v budoucnu je čekají ještě velké investice. Uvádí se, že během roku 2014 byla každá druhá platba uskutečněna bezkontaktně nebo s využitím technologie NFC (což odpovídá i množství platebních karet v oběhu). Na jednoho Čecha k roku 2014 v průměru připadá 3,3 bezkontaktní transakce měsíčně a útrata bezkontaktní platební kartou činí v průměru 1700 korun za měsíc. V letošním roce se dá očekávat další výrazný nárůst bezkontaktních plateb a platebních i kreditních karet.

  • Vydané bezkontaktní platební karty k 31.12.2014: 6 613 000
  • Počet míst, kde akceptují bezkontaktní karty: 48 678
  • Počet bezkontaktních platebních terminálů: 72 132