Co přináší a jak funguje bezkontaktní platební karta

bezkontaktní platební karta
zdroj: pixabay.com

Bezkontaktní platební karty jsou již na trhu řadu let. Jako první je v roce 2011 začala nabízet Citibank a v současné době nechybí v sortimentu snad žádné banky. Vystavují se jako kreditní i debetní. Majitelům přináší mnoho výhod a postupně jim přicházejí na chuť i skeptičtější klienti.

Ke konci roku 2018 bylo v oběhu už téměř 12 milionů platebních karet a z nich téměř 90 % bezkontaktních. Když se podíváme do minulosti, zjistíme, že pět let zpátky to byla téměř polovina. Bezkontaktní platby u obchodníků tak zažily obrovský boom a mnoho z nás si dnes bez nich nedokáže představit svůj život. Obecně totiž stoupá popularita bezhotovostních transakcí a určitě i vy jste se několikrát přistihli, že sebou nemáte téměř žádnou hotovost. Pokud by tedy terminál nefungoval, mohli byste mít v obchodě velký problém s platbou nákupu.

Někteří ze starší generace ale stále nemají k bezkontaktním platebním kartám důvěru a buď tyto platby nevyužívají, nebo o pořízení takové karty vůbec nejeví zájem a stále používají kartu běžnou, u které je nutné při každé provedené transakci zadávat PIN. Řeší se otázky jako:

Je platba bezkontaktní kartou bezpečná?

Může z karty náhodný kolemjdoucí “vytáhnout” peníze?

Co se stane, pokud platební kartu někdo ukradne a bude s ní hradit své výdaje?

Jak zaplatit bezkontaktní platební kartou

Platbu kartou bezkontaktně lze použít pouze na terminálu, který je bezkontaktní. Poznáte to tak, že je tato informace na něm slovně uvedená, je opatřen bezkontaktním logem přímo na krabičce nebo se toto logo rozsvítí, když vás pokladní vyzve, abyste zaplatili. Pak stačí kartu vzít (ani ji nemusíte vytahovat ze své peněženky nebo z plastového pouzdra) a přiložit. U částky do 500 Kč se nevyžaduje PIN. U vyšší částky je už nutné PIN kód zadat.

Pokud ale banku něco upozorní na pochybnou činnost a možné zneužití platební karty, bude i při platbě do 500 Kč vyžadován PIN.

Výhody a nevýhody platby bezkontaktní kartou

Bezkontaktní platba má své nepopiratelné přednosti. Protože nemusíte kartu složitě vytahovat z jejího pouzdra, je celý proces určitě rychlejší. Navíc svou platební kartu nedáte z ruky a zaplatíte si jí sami – pokud by po vás někdo při bezkontaktní platbě kartou požadoval, abyste mu předali, rozhodně to odmítněte. Když kartou platíte pouze vy, efektivně tak zabráníte jejímu případnému zkopírování.

Používání bezkontaktní platební karty má tedy stejná potenciální rizika jako používání běžné karty (obzvlášť pokud máte aktivní platby přes internet). A přiznejme si, ani používání hotovosti není tak bezpečné. Na ulici vás někdo může úmyslně okrást – pokud vám ukradne peněženku, hotovost zpět pravděpodobně nezískáte, ale kartu si rychle zablokujete. Stejně tak vám na hotovost může prodavačka v obchodě špatně vrátit nebo se vám z nějakého důvodu mohou dostat do rukou i falešné bankovky. Tato potenciální rizika bezkontaktní platební karta bez problémů vyváží.

Bezkontaktní platební karta v budoucnosti

Bezkontaktní technologie se v oblasti plateb stále vyvíjejí a v budoucnu je určitě čekají ještě velké investice. Aktuálně jsou oblíbené především u mladých lidí do 24 let. Ve druhém čtvrtletí loňského roku proběhlo téměř 179 milionů bezkontaktních plateb, jejichž objem činil 101,5 miliardy korun.