Zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020

Včera (10. července 2019) poslanci v prvním čtení podpořili zvýšení rodičovského příspěvku, který vzroste ze současných 220 tisíc na 300 tisíc korun. Dosáhnou na něj všichni rodiče, kteří ho budou 1. ledna 2020 pobírat. Pro rodiče vícerčat se rodičovský příspěvek zvedne ze stávajících 330 tisíc na 450 tisíc korun.

Pokud jste tedy na rodičovské a dosud jste příspěvek nevyčerpaly, máte šanci, že na navýšení dosáhnete. Konkrétní částka bude záviset na vašem předchozím příjmu a na věku dítěte, takže rodiče, kteří příspěvek budou mít k 1. lednu rozčerpaný, dostanou pouze poměrnou část.

Ačkoliv bude možné dostat od státu více peněz najednou, stále zůstává v platnosti maximální hranice 7 600 Kč pro rodiče, kteří neměli dostatečně vysoký denní vyměřovací základ.

Součástí novely zákona o státní podpoře je rovněž navýšení limitu pro děti do 2 let, které rodiče dávají do školky či do jeslí. Ty tam budou moci strávit až 92 hodin měsíčně, aniž by jejich rodiče přišli o rodičovský příspěvek (stávající limit činil 46 hodin měsíčně). Od nového roku tak půjde lépe skloubit mateřská/rodičovská a zaměstnání.