Platba platební kartou online nemusí být nebezpečná

platba platební kartou online
zdroj: pixabay.com

V současné době je již běžná platba platební kartou online, kdy s její pomocí můžete hradit libovolné nákupy. Podmínkou je pouze taková karta, která bude k online platbám aktivovaná. Většina karet dnes tento požadavek ale splňuje automaticky. Ze strany banky je tedy vše splněno. Pak už záleží pouze na vás, jak budete svou kartu využívat, aby placení probíhalo bezpečně a vám ku prospěchu.

Jak platit kartou online

Placení kartou na internetu je velmi jednoduché. Budete k němu potřebovat platební kartu (Visa, Visa electron, MasterCard, Maestro – dnes již běžně fungují všechny typy karet, vydávané v ČR). Ještě než budete cokoliv platit, přihlaste se do svého internetového bankovnictví a ověřte si, že máte nastavené dostatečné limity pro platby na internetu. Jinak by se mohlo stát, že platba neproběhne správně a budete ji muset zopakovat.

Aby placení kartou bylo opravdu bezpečné, ověřte si, že na webových stránkách obchodníka se nachází logo Verified by VISA nebo MasterCard SecureCode. Jestliže logo nemůžete najít, doporučujeme vám vybrat jiný obchod.

Při placení kartou online budete potřebovat údaje ze své karty. Proto vám kartu nedoporučujeme někomu půjčovat nebo ji nenechávat na viditelném místě doma ani ve své kanceláři. Dříve nebylo možné bez znalosti kódu PIN kartu prakticky zneužít. K online platbám ale PIN kód nepotřebujete a zneužití je tedy mnohem jednodušší.

Při platbě kartou online přepíšete číslo své karty, které má celkem 16 míst a nachází se na její přední straně. Dále vyplníte datum platnosti karty a kód CVV2/CVC2, který je uvedený na zadní straně hned vedle podpisového pruhu. Platba buď proběhne okamžitě a potvrzení se vám zašle na e-mail nebo bude vyžadovat ještě potvrzení přes SMS z vaší strany. Takové placení je samozřejmě o jeden krok bezpečnější, ale na druhou stranu také pomalejší.

Platba platební kartou online – na co si dát pozor

Věděli jste, že můžete svou kartu na online platby i zablokovat? Pokud této služby nevyužíváte, doporučujeme vám tak učinit. Kód CVV a CVC není bezpečný a použít ho může každý, kdo ho bude znát. Ideální je tedy udržovat si ho pouze v paměti a ze své karty ho odstranit. Pozor ale, abyste si ji neznehodnotili. Mnohem lepší je si dávat na kartu pozor a jakmile ji nebudete moci najít, tak ji raději zablokovat, aby ji nemohl nikdo využít.

Alternativní možností je také tzv. virtuální karta, která je vystavená pouze pro online platby. Nakonec bychom chtěli upozornit i na to, že ne vždy musíte využívat pro online platby svou kartu. Některé obchody nabízejí možnost online platby z internetového bankovnictví, kdy se přihlásíte do své banky, platbu zadáte, potvrdíte přes SMS klíč a je odeslána. Proběhne stejně rychle jako platba platební kartou online.