Co je to daňový bonus a kdo ho má šanci získat

daňový bonus

Daňový bonus je rozdíl mezi spočítanou daní z příjmů a slevou na děti. Obdrží ho pouze osoby, které mají reálné příjmy ze závislé činnosti nebo ze samostatné činnosti (nezapočítávají se příjmy z pronájmu ani z kapitálového majetku). Když jsou ale vaše příjmy vysoké, je možné, že si od vypočtené daně z příjmů pouze odečtete slevu na dítě a žádný bonus vám vyplacen nebude. Pokud jde o OSVČ, tak ty si ho od roku 2018 mohou opět uplatňovat slevu na dítě a dosáhnout tak i na daňový bonus, což je pro ně příjemnou novinkou.

Maximální daňový bonus činí 60 300 Kč

Ano, toto je částka, kterou vám stát může maximálně vyplatit. Jedná se vlastně o zápornou slevu na děti, která se na rozdíl třeba od odčitatelné položky na poplatníka nechá vyplatit. Odčitatelné položky se odečítají maximálně do nuly a stát vám tedy za ně nic nevyplatí – maximálně vám vrátí zpátky daň z příjmů, kterou jste během roku zaplatili na zálohách.

Bonus vám bude vyplacen jen tehdy, když váš příjem za kalendářní rok minimálně šestkrát převýšil minimální mzdu. Letos tak limit činí 87 600 Kč.

Daňové zvýhodnění na dítě v roce 2020

Při vyplňování daňového přiznání za rok 2019 si můžete uplatnit:

  • za první dítě 1 267 Kč měsíčně / 15 204 Kč ročně,
  • za druhé dítě 1 617 Kč měsíčně / 19 404 Kč ročně,
  • za třetí a další dítě 2 017 Kč měsíčně / 24 204 Kč ročně,
  • pokud máte postižené dítě se ZTP/P, tak pro vás bude zvýhodnění dvakrát vyšší.

Jste zaměstnanec nebo OSVČ? Letos máte pro získání daňového bonusu stejné podmínky

Nezáleží na tom, na jaký pracovní poměr pracujete nebo jestli podnikáte. OSVČ si mohou slevu na děti uplatnit i v případě, že používají paušální výdaje. Jediný rozdíl je v tom, že zaměstnancům se daňový bonus vyplácí pravidelně každý měsíc, zatímco OSVČ ho dostanou vyplacený pouze jednou, a to při ročním zúčtování daně z příjmů.