Státní spořící dluhopisy

státní spořící dluhopisy
zdroj: pixabay.com

Hledáte vhodný produkt, do kterého byste mohli investovat své volné finanční prostředky? Pak můžete pro svou investici zvolit například státní spořící dluhopisy, které dříve nabízely zajímavé finanční zhodnocení, v roce 2015 však dosáhly svého minima a ani letošní rok se pro ně nevyvíjí výrazně úspěšněji. Jestliže do nich i tak plánujete vložit své volné prostředky, vybírejte si spíše veřejné emise a buďte opatrní, pokud jde o rating dluhopisů.

Státní spořící dluhopisy vybírejte podle ratingu

Doporučujeme investovat do středně rizikových dluhopisů, které mají rating BBB. Rating obecně představuje nezávislé hodnocení různých subjektů, vyjadřující důvěryhodnost samotného dlužníka (emitenta dluhopisu). Ovlivňují ho různá hodnotící kriteria a ta se dále dělí na kvantitativní a kvalitativní faktory.

Mezi ty kvantitativní patří hospodářské podmínky, hodnocení na základě účetnictví, likvidity nebo vývoje finančních prostředků. Kvalitativní se velmi těžko objektivizují a vyjadřují například řízení společnosti nebo vztahy s obchodními partnery.

Středně riziková skupina dluhopisů s ratingem BBB je v současné situaci tou nejlepší volbou, jelikož alternativní tzv. “high yield dluhopisy”, přinášející vyšší úroky, jsou teď velmi rizikové.

Veřejné a neveřejné emise

Bezpečné státní dluhopisy s potenciálem velkého výnosu jsou již vyčerpané a lidé proto často uvažují, že více zariskují a pořídí si slibnější dluhopisy z neveřejné emise. Na takové dluhopisy si však dejte dobrý pozor, jelikož při investici podstupujete mnohem vyšší riziko investice a reálně hrozí, že žádný zisk z cenného papíru mít nebudete.

Neveřejné emise si totiž můžete představit tak, že lidé půjčují peníze za fixní úrok drobným firmám, jejichž majitelé ignorují riziko takové investice. Snadno v takovém případě přijdete o všechny své peníze.

High yield dluhopisy jsou velmi rizikové

Dále byste si měli dát pozor, jak jsme již výše naznačili, na takzvané high yield dluhopisy neboli podnikové dluhopisy s nízkým ratingem a s potenciálně vyššími úroky. Do této skupiny patří většina nabízených dluhopisů na českém trhu. Například v USA se jedná o dluhopisy ropných společností, které představuje až 1/5 celého trhu.

Neveřejné emise tak v porovnání s veřejnými nejsou vůbec transparentní a skutečnou cenu své investice zde odhalíte až tehdy, když se pokusíte investici prodat. Pravděpodobně pro ni nenajdete žádného kupce. Proto se vyplatí na trhu s dluhopisy postupovat opravdu velmi opatrně a raději zvolit bezpečné státní spořící dluhopisy, případně se rozhodnout úplně pro jiné řešení.