Úspora energie v domácnosti

úspora energie v domácnosti
zdroj: pixabay.com

Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám doma pomohou ušetřit peníze. Jestliže máte někdy pocit, že ve svém příbytku zbytečně utrácíte za vytápění, vodu nebo elektrické spotřebiče, přečtěte si náš článek na téma “úspora energie v domácnosti”, kde vám poradíme, na čem ušetřit a jak se vyvarovat energetických prohřešků.

Jak ušetřit peníze za energie?

Jestliže každý měsíc řešíte svůj napnutý rozpočet nebo byste rádi ušetřili nějakou tu korunu a koupili si něco pěkného, je cesta úspory energií v domácnosti určitě zajímavým řešením. V první řadě je nutné o svém bydlení začít přemýšlet komplexně. Jestliže platíte příliš mnoho peněz za vytápění rodinného domu, nestačí pouze začít topit méně.

Lepší je investovat peníze do efektivního zateplení domu, do výměny oken nebo třeba začít využívat alternativní zdroje energie, které samy o sobě vycházejí výhodněji a ještě na ně od státu můžete získat zajímavou dotaci (patří sem solární panely nebo různá tepelná čerpadla).

Při koupi spotřebiče hleďte na energetický štítek

Když zabrousíme do oblasti elektrické energie, tak zde se určitě vyplatí vyměnit staré spotřebiče za nové. Jestliže máte doma několik let starý mrazák, který odpovídá současné energetické třídě D, tak za pár let se vám investice do nového mrazáku vrátí zpět. Zamyslete se především nad spotřebiči, které se využívají téměř nepřetržitě (chladničky, mrazničky, počítače, varné desky, pračky).

Jestliže pořizujete nový spotřebič a chcete, aby úspora energie v domácnosti byla znatelná, měl by být minimálně třídy A, ještě lépe A+, A++ nebo A+++. Koupí takového spotřebiče v porovnání se třídou B ušetříte ročně stovky až tisíce korun. Vyžaduje sice vyšší investici, zpravidla se však vyplatí.

Svou pozornost byste měli věnovat také žárovkám. Klasické žárovky nebo i zářivky čerpají příliš mnoho energie, obzvlášť když máte ve zvyku svítit doma neustále. Lepší je vyměnit je za na první pohled dražší LED osvětlení. To má životnost v desítkách tisíc hodin. Jinak svítí velmi obdobně, takže rozdíl sotva postřehnete. Stejně jako u klasických zářivek můžete i zde vybírat z několika odstínů bílého světla (teplé, studené).

Zbavte se energetických prohřešků

Myjete nádobí pod tekoucí vodou? A víte, že napuštěním dřezu nebo pořízením myčky nádobí můžete ušetřit denně i desítky litrů vody? Moderní myčky zvládnou umýt i opravdu špinavé nádobí, takže ho před mycím procesem nemusíte ani oplachovat. Zároveň byste neměli nechávat vodu puštěnou ani při provádění své ranní hygieny.

Dalším prohřeškem v oblasti úspory energie domácností je při vaření zapnutá zbytečně velká plotýnka nebo nepoužívání pokliček, s nimiž lze snížit spotřebu energie až o 300 %. Mnozí lidé také nechávají nepřetržitě běžet svůj počítač, aniž by využili úsporného režimu, nebo třeba neustále puštěnou televizi, která představuje v jejich domácnosti nejen rušivý faktor, ale také může výrazně zvýšit spotřebu.

Úspora energie v domácnosti se týká každého

Úspora energií je v současnosti velmi oblíbeným tématem. Zařízení energeticky úsporné domácnosti je přitom tak jednoduché. Nesmíte se však nechat odradit počátečními vyššími investici, které mnohá zmíněná opatření zahrnují.