Daň z nemovitosti 2016 – na přiznání je čas do konce ledna

daň z nemovitosti 2016
zdroj: pixabay.com

Přiznání k dani z nemovitosti je nutné podat do 31. ledna 2016. Daň z nemovitosti sice platí každý, přiznání ale podávají jen někteří lidé – zpravidla ti, kdo si pořídili novou nemovitost nebo provedli změny u nemovitosti, kterou již vlastní. Často se také stává, že někdo zapomene na nějakou část stavby nebo na pozemek a ten pak musí později dodanit. Vše je možné, je však zapotřebí si to pohlídat vždy v lednu začínajícího roku.

Daň z nemovitosti se platí s předstihem

Daň z nemovitosti se platí vždy s předstihem. Daň za rok 2016 tedy platíte v lednu 2016. Současná daň z nemovitosti se tak bude týkat roku 2017. Je to ale jenom slovíčkaření. Důležité je vědět, že do konce ledna musíte podat daňové přiznání, které zachycuje stav k 31.12., a do konce května daň z nemovitosti uhradit.

Kdo podává daňové přiznání

Přiznání k dani z nemovitosti musí podat každý, kdo nabyl nemovitost v předchozím roce. Nezáleží na tom, zda jste ji koupili, dostali nebo zdědili. Předmětem daně jsou pozemky zaevidované v katastru nemovitosti, budovy, inženýrské sítě a jednotky, které definuje zákon o dani. Přiznání podává ten, kdo je vlastníkem nemovitosti. Pokud je vlastníků více, může přiznání podat pouze jeden z nich.

Jakmile daňové přiznání vyřídíte, počkáte až ho na finančním úřadě zpracují. Během dubna či května by vám měla do poštovní schránky přijít složenka, na níž bude uvedena částka, kterou máte zaplatit. Pokud nemovitost vlastníte již delší dobu, tak sice žádné přiznání nepodáváte, složenku ale i tak během jara můžete očekávat.

Dotknou se dani z nemovitostí v roce 2017 nějaké změny?

Legislativní úprava během roku 2016 neprošla žádnými velkými změnami. Upravuje například lépe, co je předmětem daně z pozemků a co nikoliv, zabývá se též úpravou předmětu daně ze staveb a jednotek. Zákon se rovněž dotýká některých osvobození a lépe vymezuje i pravidla pro zdanění pozemků. Novinkou je, že obce, jež postihla živelní pohroma, mohou nemovitosti od daně osvobodit, a to až na dobu 5 let.

Nezapomeňte ani vy na podání řádné, dílčího či dodatečného přiznání k dani z nemovitosti, pokud se vás v roce 2016 dotkly nějaké změny.