Úrokové sazby hypoték pro rok 2016

úrokové sazby hypoték
zdroj: pixabay.com

Úrokové sazby hypoték aktuálně stagnují. Při sjednání hypotečního úvěru ale ovlivňuje nabídnutý úrok celá škála faktorů. Proto jen těžko můžete dát na online srovnání hypoték, v nichž jsou zpravidla uvedeny ty nejnižší sazby, jaké je možné u dané banky získat. V současnosti je stále výhodné sjednat si hypotéku a dát jí přednost třeba i před stavebním spořením. Také se vyplatí starší hypoteční úvěry, které byly sjednané za méně výhodných podmínek, chytře refinancovat.

Průměrné úrokové sazby klesají

V únoru 2016 byla zaznamenána nová historicky nejnižší průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů, která činí 2,02 % p.a. Ačkoliv již dříve bylo možné získat úvěr s takto nízkým nebo i o něco nižším úročením, dnes hovoříme o průměru. To znamená, že výhodněji nabízí hypotéky mnohem více bank než dříve. Dosud historické minimum bylo naměřeno v červnu roku 2015.

V únoru letošního roku si hypotéku sjednalo na 7 782 klientů, kteří plánují investovat peníze do nemovitosti. Je to o necelé 2 000 zájemců více než v měsíci lednu. Za to ale mohou nejen nízké úrokové sazby, ale třeba i povánoční stres, který vládl lednovým týdnům. Dále také to, že už je jaro a lidi mají větší zájem o stavbu rodinných domků než během zimních měsíců. Průměrná výše hypotečního úvěru činí 1 878 013 Kč, což není mnoho a dnes vám takový objem peněz postačí tak na malý byt, pokud samozřejmě nemáte žádné vlastní zdroje, které byste mohli použít.

Výhodný úvěr získáte, i když nemáte na vlastní investici

Zároveň se stávají čím dál výhodnější úvěry s vysokým procentem loan to value. Například hypotéku do 90 % LTV s průměrnou fixací na 5 let dnes získáte s úrokem kolem 1,9 % ročně. Když se podíváte, jak vypadala situace několik let zpět, jedná se o velmi příznivou nabídku.

Co vše může ovlivnit konečné úrokové sazby hypoték? Jedná se v první řadě o typ a účel úvěru, zmíněnou míru LTV, typ úrokové sazby (fixní, variabilní), délku fixace, dobu splatnosti úvěru a vaši celkovou bonitu, do níž rovněž vstupuje mnoho faktorů. Úrokovou sazbu u své hypotéky byste tak rozhodně neměli vnímat jako jediné kriterium pro určení výhodnosti sjednaného úvěru. S úvěry totiž běžně souvisejí další poplatky, které banky účtují. Patří sem například poplatky za znalecký posudek, za vyřízení hypotéky, za čerpání úvěru, za jeho správu nebo za mimořádné splátky.

Aktuální úrokové sazby hypoték

Jaká hypotéka vám tedy dnes vyjde nejvýhodněji? Na to je těžké odpovědět a nejlépe uděláte, pokud si najmete hypotečního poradce, který zhodnotí úrokové sazby hypoték pro letošní rok a další rozhodující parametry.

Zajímavou nabídku přináší například UniCredit Bank, která při tříleté nebo pětileté fixaci nabízí úrok 1,69 % p.a. U Fio banky máte možnost sjednání tzv. Float hypotéky s úrokem 1,76 % ročně. Zajímavé možnosti nabízí také Komerční banka, Ge Money Bank, Česká spořitelna, mBank, Equa bank nebo ČSOB. U všech těchto bank za specifických podmínek dosáhnete na úrok do dvou procent. Jestliže hledáte výhodnou stoprocentní hypotéku, tak vám ji nabídne Wüstenrot s úrokem již od 2,04 %. Hodně zde však záleží na délce fixace úrokové sazby.