Hypotéka na rekonstrukci

hypotéka na rekonstrukci
zdroj: pixabay.com

Plánujete rekonstrukci nemovitosti, ale víte, že si ji z vlastních peněz nemůžete dovolit? Pokud nejsou vaše úspory dostatečné, může být hypotéka na rekonstrukci jediným možným řešením pro to, jak co nejdříve bydlet v rodinném domku nebo v bytě podle svých představ. Hypoteční úvěr na rekonstrukci nemovitosti vám může být poskytnut za stejných nebo za odlišných podmínek jako úvěr na koupi či výstavbu, proto si dejte při sjednání v bance dobrý pozor.

Informujte se u banky, co vše hypotéka na rekonstrukci obnáší

Jelikož se podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů stále mění, určitě vám doporučujeme se informovat o tom, co je nutné splnit, abyste dosáhli na úvěr, když jeho peníze chcete použít na rekonstruování nemovitosti, kterou již vlastníte. Může se jedná o rodinný dům, chatu, chalupu nebo o byt.

Většina bank vám nabídne úvěr za stejných podmínek, jako kdybyste investovali do koupě či kompletní výstavby nemovitosti. Pro vás má tento úvěr však velkou výhodu. Pravděpodobně totiž nebudete potřebovat vypůjčit maximální částku v hodnotě celé nemovitosti. Sjednáte si úvěr například na 50, 60 nebo 80 % a na tuto LTV je dnes poměrně snadné získat výhodný úvěr.

U rekonstrukce se může stát, že neodhadnete, kolik peněz přesně budete potřebovat. Je proto dobré počítat i s rezervou do budoucna a nechat si tedy prostor, o který byste mohli svou hypotéku případně navýšit. Znamená to tedy nečerpat celých 100 % úvěru, který vám banka nabídne, ale v ideálním případě si ponechat tak 20% rezervu na případné další náklady.

Co je nutné bance doložit při rekonstrukci?

Z pohledu banky nezáleží na tom, zda stavíte nebo rekonstruujete. Aby vám půjčila potřebné finanční prostředky, potřebuje od vás předložit odhad hodnoty nemovitosti, který zhotoví její smluvní odhadce. Do zástavy můžete dát i jinou nemovitost, pokud ta vaše současná není příliš hodnotná a vy máte ještě co nabídnout (například rekonstruujete chalupu a máte již postavený a splacený dům). Banka také může požadovat nabývací titul k nemovitosti a výpis z katastru nemovitostí. Ten si však může zajistit i sama. Záleží tedy na domluvě.

Někdy je potřeba i stavební povolení

Při rozsáhlých stavebních úpravách je pro čerpání hypotéky také nutné stavební povolení, kterým se stavební úřad vyjadřuje, že s vašimi změnami souhlasí a popisuje, jak přesně mají vypadat. Nutná je také smlouva o dílo se stavební firmou, za předpokladu, že stavbu provádíte na klíč a ne sami. K ní patří též rozpočet nebo harmonogram stavebních prací, z něhož se dá odhadnout, jak náročná rekonstrukce bude.

Hypotéka na rekonstrukci se dá sjednat na 10, 15, 20 nebo i na 30 let. Záleží na tom, jakou částku požadujete a kolik si můžete dovolit měsíčně splácet. Banka dále bude brát ohled na váš věk, jelikož většina bank nepůjčuje klientům, kteří jsou starší než 65 až 75 let (tato hranice je u každé banky stanovena individuálně).