Úrokové sazby na spořících účtech

úrokové sazby na spořících účtech
zdroj: pixabay.com

Úrok je jedním ze základních parametrů, podle kterého si vybíráte spořící účet. Úročení je na spořících účtech minimální, leč pokud máte aktuální přebytek finančních prostředků, o nichž víte, že je budete za čas potřebovat, je jejich vložení na spořící účet dobrou volbou. Připravili jsme pro vás článek, kde se dozvíte, jaké jsou dnes úrokové sazby na spořících účtech, a na který účet se tedy vyplatí uložit své volné prostředky.

Aktuální úročení nepokrývá ani inflaci

Spořící účty dnes velmi sporadicky nabízejí úrok vyšší než 1 % ročně. Tento úrok je opravdu minimální a navzdory němu dochází ke znehodnocování vašich prostředků. Pokud ale peníze uložíte doma do trezoru nebo je dáte na vkladní knížku, budete na tom ještě o něco hůře.

Mnohem výhodnější je peníze uložit na termínovaný vklad nebo na stavební spoření. Ideální je však prostředky investovat do komodit, u nichž je pravděpodobné, že vám tato investice něco přinese.

Úrokové sazby na spořících účtech stále klesají

Navíc na spořících účtech můžeme pozorovat u úročení klesající tendenci. Před několika lety byste od banky rozhodně obdrželi mnohem výhodnější nabídku, než jakou získáte dnes. Banky postupně aktualizují své obchodní podmínky a sazebníky, a i pokud na trh přijde nová banka s extrémně výhodným úrokem, brzy si uvědomí, že taková úroková sazba není dlouhodobě udržitelná, změní ji a za sebou tak nechá jen nespokojené klienty.

Kde si založit spořící účet?

S přelomem let 2016 a 2017 se jako nejvýhodnější zatím zdá spořící účet Artesa Universal od spořitelního družstva Artesa, kde dosáhnete na úrok ve výši 1,2 % ročně. Velmi výhodný spořící účet na dnešní dobu nabízí také AirBank. Jejich spořící účet Top3 garance s aktivním účtem nabízí úrok 1 %. Zajímavý je též spořící účet FÉR spoření PLUS, k němuž rovněž musíte vlastnit a využívat běžný účet. Toto spoření nabízí úročení 0,83 %. Velmi podobný úrok (0,8 %) na svém účtu Spořící účet HIT zajišťuje Equa Bank.

Známější banky na českém trhu, které se zaměřují spíše na konzervativní klienty (Česká spořitelna či Komerční banka) nejsou schopné nabídnou atraktivnější úročení než 0,5 % ročně, což je na spořící účet, ke kterému nezískáte žádné další speciální služby, celkem drahé.