Úvěr ze stavebního spoření je alternativa k hypotéce

Stavební spoření je hojně diskutovaným produktem. Vy sami si zde spoříte určitou částku a stát vám k ní dává příspěvek. Jakmile budete mít naspořený dostatečný objem prostředků, můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Pokud chcete žádat dříve, tak můžete získat překlenovací úvěr. Když naopak úvěr nepotřebujete, tak si peníze vyberete a využijete je na cokoliv.

Kdy se vyplatí úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření může být leckdy dostupnější než hypotéka. Záleží samozřejmě na specifických podmínkách banky a stavební spořitelny a také na vaší situaci. Rodiče často šetří peníze dětem právě prostřednictvím stavebního spoření. Pak se samozřejmě jako nejvýhodnější možnost nabízí vzít tento úvěr a zafinancovat ním své vlastní bydlení.

V první fázi vám může být nabídnut překlenovací úvěr, který nevyžaduje zástavu nemovitosti a je vhodný tak i pro klienty, co z nějakého důvodu nemohou svou dům či byt zastavit. Nezískáte zde zpravidla tak velkou částku jako v hypoteční bance. Na druhou stranu si však snáze půjčíte i větší částku.

Podmínky stavební spořitelny

Pro získání úvěru ze stavebního spoření se obecně vyžaduje splnit několik základních podmínek. Spořitelny velmi často vyžadují, aby klienti spořili alespoň 2 roky a aby naspořili určitou část z cílové částky (běžně se jedná o 40 nebo o 50 %). Dále je potřeba splnit bonitu, kterou stavební spořitelna sestavuje podle několika kriterií. Jedná se o takzvané hodnotící číslo a neexistuje univerzální návod, jak si ho spočítat, protože každá spořitelna to provádí jinak.

Na co si dát u úvěru ze stavebního spoření pozor

Na rozdíl od hypotéky zde počítejte s fixním úročením po celou dobu splácení. To u hypotečního úvěru není zvykem, protože tam si fixujete úvěr jen na určitou dobu a po jejím uplynutí vám banka nabídne jiné podmínky. Úrok budete mít uvedený ve své úvěrové smlouvě.

Úvěr ze stavebního spoření je vždy účelový, což rovněž nemusí být pro mnoho klientů samozřejmostí. Jeho předmětem musí být koupě či výstavba, rekonstrukce, modernizace nebo cokoliv jiného, co souvisí s bydlením.

Na rozdíl od hypotéky lze úvěr kdykoliv předčasně splatit, což je velká výhoda, kterou jistě každý ocení. U hypotéky se vám totiž předčasná splátka může výrazně prodražit.