Variabilní hypotéka v době nízkých úrokových sazeb

variabilní hypotéka
zdroj: pixabay.com

Minimální úrokové sazby neubírají variabilním hypotékám na atraktivitě. Mnozí lidé neplánují dlouhodobě a obávají se tak několikaleté fixace, kdy není možné hypotéku a její splátky jakkoliv upravit. Je však dobré vědět, zda se právě vám hypotéka s variabilní úrokovou sazbou vyplatí. Variabilní hypotéka rozhodně totiž není vhodná pro každého zájemce.

Variabilní hypotéka je stále populární

Variabilní hypotéka je zajímavou alternativou k hypotečnímu úvěru s fixní úrokovou sazbou. Variabilní se překládá také jako “plovoucí” a znamená to, že sazba hypotéky se váže přímo na sazbu PRIBOR. Jedná se o mezibankovní úrokovou sazbu, kterou vyhlašuje ČNB.

Hypoteční banky uvažují tuto sazbu roční a její stanovení závisí už na konkrétním poskytovateli úvěru. K ní se připočítá marže banky a tyto dva parametry dohromady vytvářejí variabilní úrokovou sazbu. Jelikož marže pro každou banku je jiná, vzniká i celá škála plovoucích úrokových sazeb.

Výhody a nevýhody hypotéky s variabilní úrokovou sazbou

  • Variabilní úroková sazba je většinou nižší než fixní sazba hypotečních úvěrů.
  • Nabízí se možnost mimořádného splacení hypotečního úvěru kdykoliv bez sankcí a stejně tak i doplacení celé jistiny s úroky, což vám může ušetřit značné finanční prostředky.
  • Jako významná nevýhoda se zde však jeví to, že nemáte jisté, kolik budete příští měsíc odvádět na své splátce hypotečního úvěru, což může způsobit nemalé komplikace. I tak je však variabilní hypotéka považována za poměrně bezpečné řešení.

I proto je variabilní hypotéka určena především klientům, kteří se neobávají risku a nemají napnutý měsíční rozpočet, protože splátku nelze vyjádřit na korunu přesně. Mnoha lidem tak variabilní hypotéky mohou z tohoto důvodu působit velké problémy. Pokud tedy nemáte dostatečnou rezervu ve svých příjmech, tak o hypotečním úvěru s variabilní úrokovou sazbou ani neuvažujte.

Jak změnit úrokovou sazbu u své hypotéky

Navzdory poklesu úrokových sazeb jsou hypoteční úvěry s variabilní sazbou stále populární. Co ale dělat, když se variabilní úrok nečekaně zvýší a vy už nebudete chtít za těchto podmínek svou hypotéku splácet? Pak je nejvyšší čas na změnu sazby.

Mnoho bank umožňuje přechod z variabilní úrokové sazby na sazbu fixní kdykoliv v průběhu celého roku, některé banky tento krok provádějí pouze jednou ročně. Odpověď na svou otázku tak v tomto případě spíše naleznete ve své smlouvě nebo v obchodních podmínkách banky. Jestliže je změna sazby možná pouze jednou ročně, většinou tak bývá k výročí změny sazby PRIBOR.

Změna úrokové sazby samozřejmě nemusí být zdarma a banka si za tento krok může naúčtovat poměrně vysoký poplatek. Jestliže chcete svou sazbu naopak změnit z fixní na variabilní, vyplatí se počkat na dobu konce její fixace. Jinak by vám banka účtovala vysokou pokutu za porušení podmínek.