Jaké jsou způsoby pro financování bydlení

způsoby financování bydlení
zdroj: pixabay.com

Chcete si konečně zařídit vlastní bydlení? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vám představíme nejběžnější a také nejvýhodnější způsoby pro jeho financování. Bydlení si dnes téměř každý musí zajistit na úvěr, jelikož jen málokdo má jinak k dispozici potřebné množství finančních prostředků. Financování bydlení ale může být jednoduché, pokud víte, jak na něj.

Nepodceňujte cenu nemovitosti

Uvažujte pouze o bydlení, které si můžete dovolit zafinancovat. I když si musíte na koupi/výstavbu bytu nebo domu peníze vypůjčit, měli byste mít přehled, kolik od banky přibližně získáte. To vám napoví především vaše příjmy, případně i váš věk (čím jste mladší, na tím delší dobu si lze úvěr často sjednat). Roli také samozřejmě hrají vaše možnosti ručení. Do zástavy můžete dát nejen pouze kupovanou či stavěnou nemovitost, ale také nějakou další, co již vlastníte.

Hypoteční úvěry pro financování bydlení

Hypotéka dnes představuje nejvyhledávanější způsob, jakým si můžete vlastní nemovitost zajistit. Především bankovní trh vám přináší opravdu širokou nabídku produktů, z nichž lze vybírat. Není to tak dávno, co úrokové sazby dosáhly svého historického minima. Neměl by to však být jediný parametr, který při výběru hypotéky budete brát v potaz.

Velmi důležité je také RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů, která vyjadřuje i další související poplatky, co musíte poskytovateli zaplatit. Hypotéky jsou vhodné pro klienty, kteří mají jen minimum vlastních zdrojů a potřebují si půjčit několik milionů korun.

Stavební spoření

Alternativou k hypotéce je stavební spoření. Jedná se o velmi oblíbený spořící produkt se státním příspěvkem, který lze již v průběhu placení využít jako překlenovací úvěr nebo později jako řádný úvěr. Jestliže nakonec o úvěr nepožádáte, nic se neděje, ačkoliv to je primární účel stavebního spoření. Peníze si pak můžete vybrat a využít je neúčelově na cokoliv.

Účelové půjčky

Jestliže už máte dům postavený/byt zakoupený, ale stále vám doma chybí nějaké vybavení, nemusíte nutně navyšovat svou hypotéku, ale lze využít také účelovou půjčku. Tak si zajistíte snadno a s výhodným úročením několik desítek až stovek tisíc korun a to i bez ručení.

Vlastní zdroje

Jestliže plánujete výstavbu nebo koupi nemovitosti, neměli byste zapomínat ani na vlastní zdroje. Na financování bydlení pomohou desítky i stovky tisíc korun. Každý měsíc se něco snažte ušetřit. I pokud nakonec požádáte o úvěr, budete pro svou banku jistě bonitnějším klientem, když máte nějaké vlastní prostředky.

Jestliže totiž nemáte vůbec nic k dispozici, budete muset žádat třeba i o 100% hypotéku, kterou je velmi těžké získat. Navíc se poskytuje za nevýhodných podmínek. Když si nevíte rady, jaký produkt si vybrat nebo jak zmíněné zdroje vhodně zkombinovat, pomůže vám i nezávislý hypoteční poradce, kterého můžete oslovit a požádat o odborné poradenství.