Zesplatnění úvěru je strašákem pro všechny dlužníky

zesplatnění úvěru bankou
zdroj: pexels.com

Termín “zesplatnění úvěru” využívají banky, které mají problémy vymoci úvěrové splátky od dlužníků. Jestliže vaše dluhy rostou a vy je ani přes vstřícný přístup banky v podobě nového splátkového kalendáře nezvládáte splácet, banka často nemá na výběr a aby své peníze získala zpět, musí přistoupit k jejich vymáhání. Vy rázem musíte uhradit celou zbývající část dluhu včetně úroků z prodlení.

Před zesplatněním úvěru banka upomínkuje

Jak se vyhnout zesplatnění úvěru? Stačí ho splácet pravidelně a neignorovat upomínky ze strany banky. Ať už se jedná o hypoteční úvěr, spotřebitelský úvěr nebo jen o malou půjčku, jeho zesplatnění vám hrozí vždy, když přestanete splácet. Banka ho na vás samozřejmě nevytáhne ihned. Většinou vám zašle několik upomínek a až poté, co se cíleně vyhýbáte kontaktu, přizve externí společnost, která má dluh vymoci.

Upomínka obvykle nedorazí ihned při první nezaplacené splátce. Můžete ji očekávat během několika dalších dnů, třeba až za týden. Když ani na ni nezareagujete, přistoupí banka k celému upomínkovacímu řízení, které trvá přibližně tři měsíce.

Upomínek v takovém případě obdržíte hned několik. Chodí poštou, e-mailem nebo textovou zprávou na váš mobilní telefon. Když klient dlouhodobě ignoruje výzvy na zaplacení dluhu, přistoupí banka k zesplatnění úvěru. Tato situace je reálná u všech českých bank.

Sjednejte si individuální podmínky splácení

Do platební neschopnosti se může dostat každý a banky obvykle mají pochopení, protože chtějí své peníze dostat zpět. Musíte však s bankou komunikovat a vysvětlit jí svou složitou situaci. V takovém případě se banka pokouší vyjít vstříc a připraví vám splátkový kalendář na míru nebo konsoliduje vaše stávající závazky.

Po zesplatnění úvěru následuje soud a exekuce

I při zesplatnění úvěru se banky snaží chovat rozumně a navrhnout vám podmínky splácení, které budete schopni dodržet. Už však nejsou tak benevolentní jako u běžných splátek úvěru. Bohužel spoustu klientů i tak končí u soudu a upadají do exekuce či insolvence. Proto na splácení úvěru vždy myslete už při jeho sjednání, a pokud si ho nemůžete dovolit, raději si peníze nepůjčujte.