100% hypotéka je stále nedostatkovým zbožím

100% hypotéka
zdroj: pixabay.com

Chcete požádat o hypoteční úvěr na koupi nebo na výstavbu nemovitosti a nemáte dostatečné vlastní zdroje? Pak můžete mít problém, jelikož 100% hypotéka v nabídkách bank i dnes často chybí nebo je nabízena za velmi nevýhodnou úrokovou sazbu a každý pak vymýšlí možnosti, jak se tomuto hypotečnímu úvěru vyhnout a požádat raději o takový, který bude příznivější k rodinnému rozpočtu.

Hypotéka na 100 % nemovitosti má svá úskalí

100% hypotéka je pro většinu bank stále problém. Nabízí se tedy velmi omezeně. V minulém roce byla průměrná úroková sazba u 100% hypotéky v porovnání s hypotékou 85% až o celý procentní bod vyšší. Takový rozdíl v úrokové sazbě může znamenat i několik desítek tisíc korun – přibližně 1 000 Kč měsíčně (samozřejmě dle výše úvěru a splátky).

Banky se snaží vyhnout rizikovým klientům a chtějí donutit zájemce, aby do nemovitosti vložili i nějaké vlastní prostředky, případně si sehnali další nemovitost do zástavy. Je jedno, zda zbývajících 15 % doplatíte ze svého nebo jestli nabídnete další ručením a tím pádem se dostanete na nižší procentuální podíl proti svému zajištění.

Šetřete nebo požádejte o pomoc své blízké

Jak ale řešit situaci, když si jinou než 100% hypotéku nemůžete dovolit? Jednou možností je určitě počkat a našetřit si nějaké vlastní zdroje, které do nemovitosti investujete. Tím se ale odkládá váš sen v podobě vlastního bydlení. Navíc pokud platíte nájem, můžete si říkat, že místo vyhazování peněz z okna jste už mohli investovat do svého.

Kromě úspor se nabízí také sehnání další nemovitosti – zeptat se můžete svých rodičů i dalších příbuzných. Ačkoliv zde budete narážet na dva zásadní problémy. Zaprvé většina lidí čerpá hypotéku a tak na jejich nemovitost je už uvalena nějaká zástava. Zadruhé člověk, který vám svou nemovitost nabídne, riskuje, že mu na dveře zaklepe exekutor, pokud přestanete splácet. Takže se v této oblasti dá předpokládat opravdu jen pomoc blízkých osob.

85% nebo 100% hypotéka?

Když nabídnete další nemovitost do zástavy, hypoteční úvěr se vám zároveň i trochu zdraží. Budete muset nechat vypracovat například její odhad a pak na ni nechat vložit zástavní právo. Tyto náklady činí přibližně 7 000 Kč. Z dlouhodobého hlediska je to ale stále lepším řešením než zmíněná 100% hypotéka.

Můžete si také vzít klasickou půjčku v rodině. Jiná banka vám asi nepůjčí, jelikož pro ni budete málo bonitní. V úvahu přichází jenom ta, v níž máte vedený svůj běžný účet. Pokud na něm dochází k obratu, můžete mít nějaký předschválený úvěrový limit. I ten však podléhá individuálnímu posouzení a nabídnuté peníze je lepší nechat na spotřebitelský úvěr, který využijete až při zařizování svého bydlení.

Aktuální nabídka na trhu s hypotečními úvěry

Jaká banka vám dnes nabídne tu nejlevnější 100% hypotéku? To už závisí na jejím konkrétním posouzení vaší situace. Tento typ hypotečního úvěru ale naleznete například v nabídce Hypoteční banky, předběžně s úrokovou sazbou 3,49 % ročně. Vztahuje se na nemovitost, kterou využijete k ručení.

Až 100 % potřebných finančních prostředků vám půjčí také v Equa bank, kde úvěry začínají již na 1,99 % ročně.

100% hypoteční úvěry nabízí též Komerční banka, alespoň jak uvádí na svých webových stránkách.