Americká hypotéka – neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí

americká hypotéka
zdroj: pixabay.com

Americká hypotéka je dnes často skloňovaný termín. Jedná se o úvěr zajištěný nemovitostí, který ale není vázán s žádným konkrétním účelem. To znamená, že peníze můžete použít na cokoliv a protože nabízíte zástavu, tak dosáhnete na lepší podmínky, než kdybyste chtěli půjčku bez zástavy nemovitosti.

Tento typ úvěru se označuje jako “americká hypotéka”, protože je velmi oblíbený v USA. Zde se mu říká “home equity loan”.

Hlavní výhody a nevýhody americké hypotéky

Co se týká hlavních výhod, tak ty jsou poměrně jednoznačné. Dáte nemovitost do zástavy a výměnou získáte potřebné finanční prostředky. Dosáhnete na větší objem a na výhodnější úrokovou sazbu, než když budete žádat bez zástavy. Splácení úvěru si můžete navíc rozložit do delšího časového horizontu (standardně až 20 let). Nízké měsíční splátky tak jen minimálně zatíží váš rodinný rozpočet.

Bance nemusíte sdělovat účel čerpání finančních prostředků a ani ji nemusíte předkládat žádné faktury. Pokud se dostanete do finančních problémů, lze dokonce nemovitost i snadno prodat. Bohužel však počítejte s vyšší úrokovou sazbou, než je tomu u klasického účelového hypotečního úvěru.

Zatímco u běžné hypotéky vám banka poskytne až 85 % LTV (hodnoty zastavené nemovitosti), tak u americké hypotéky je standardem pouze 50 % LTV. To znamená, že pokud dáte do zástavy rodinný dům v hodnotě 3 000 000 Kč, tak získáte maximálně 1 500 000 Kč.

Minimální výše americké hypotéky zpravidla činí 100 000 Kč a nejkratší doba splatnosti je 5 let. Úvěr můžete použít na financování jakýchkoliv aktivit – třeba na koupi nového vozu.

Americká hypotéka bez dokládání příjmů

Možností je samozřejmě i americká hypotéka bez prokazování příjmů, která je vhodná pro osoby s nepravidelnými a nestabilními příjmy či pro podnikatele. Zde ale opět počítejte s o něco vyšší úrokovou sazbou. Banka také může požadovat čestné prohlášení o vašem příjmu nebo dvě nemovitosti do zástavy.

Nebankovní americká hypotéka?

Americkou hypotéku si můžete sjednat u banky i u soukromé společnosti. Banka je vždy spolehlivějším a férovějším partnerem. Pokud ale pro banku není klient dostatečně bonitní, často se uchýlí k nebankovní půjčce. U té si dejte dobrý pozor, abyste se nestali obětí nějakého podvodu. Půjčujte si tedy pouze u stabilních a prověřených poskytovatelů.