Spoření na penzi – kdy se o něj začít zajímat

spoření na penzi
zdroj: pixabay.com

Spoření na penzi je potřeba začít řešit včas. I když se vám důchod zatím zdá v nedohlednu, doporučujeme zbytečně neotálet a pohledat informace na internetu, případně se o celé situaci poradit s odborníkem. Peníze na stáří si můžete zajistit několika způsoby. My vám v aktuálním článku představíme ty nejdůležitější.

Kolik si spořit a kdy začít ukládat peníze

Již lidé kolem věku 30 let by se měli začít zajímat o spoření na penzi. Samozřejmě pokud jste starší a teprve teď uvažujete o možnosti začít spořit, nic si z toho nedělejte. Snažte se dát stranou alespoň nějaké peníze, které se vám do stáří mohou pěkně zhodnotit a vytvořit vám tak zajímavý bonus k důchodu, protože starobní důchod sám o sobě bude pravděpodobně minimální.

Odborníci doporučují ukládat si stranou alespoň 15 procent ze svých příjmů. Může to být samozřejmě i více, pokud peníze nepotřebujete. Většina lidí se ale dnes potýká s finančními problémy a mají napnutý rodinný rozpočet. Dát tedy stranou i tolik peněz pro ně může být složité.

Odvody na sociální pojištění nezajistí řádný důchod

Už teď se ví, že v budoucnu budou důchodu opravdu velmi nízké. Státní systém důchodového zabezpečení v Čechách funguje na principu průběžného financování. Ten, kdo tedy platí sociální pojištění, hradí aktuální důchodu. Bohužel v Čechách je relativně malá porodnost a počet pracujících lidí v dohledné době nevzroste, spíše naopak. Řešením na tuto situaci je tedy logicky odložení odchodu do důchodu. Odhaduje se, že v roce 2050 bude důchod činit kolem 30 % průměrné mzdy, což opravdu není mnoho.

Jaké využít spoření na penzi

Už minule jsme psali o doplňkovém penzijním spoření, které v současnosti představuje ideální způsob pro tvorbu rezervy na stáří. Jedná se o spoření se státním příspěvkem, kdy si naspořené peníze můžete vybrat, jakmile dosáhnete věku 60 let. Kromě státního příspěvku si toto spoření můžete uplatnit ještě v daňovém přiznání k dani z příjmu fyzických osob a tím si svou daň o něco snížit.

Dalším velmi oblíbeným produktem je kapitálové či investiční životní pojištění. Ačkoliv se jedná v první řadě o životní pojistku, můžete si v rámci ní také spořit na své stáří. Zde je potřeba pečlivě vybírat, abyste sáhli po výhodném produktu. Také je nutné ho po čase aktualizovat, aby stále odpovídal vašim aktuálním potřebám.