Chcete vyřídit daně elektronicky? Poradíme vám, jak na to!

daně elektronicky
zdroj: pixabay.com

Nemáte čas osobně zajít na finanční úřad? Zajímá vás, jak s úředníky komunikovat přes internet? Dnes naštěstí už můžete řešit daně elektronicky, a to díky datové schránce, kterou si od 1. ledna 2015 snadno zřídíte jako občan i podnikatel. Elektronicky lze podávat pouze některá daňová přiznání a další vybrané dokumenty, které se nacházejí na portálu Finanční správy. Pojďte se podívat, jaké nejdůležitější mezi ně patří.

Jak podávat daňové přiznání přes internet

Užitečným pomocníkem v této oblasti jsou webové stránky daneelektronicky.cz, které informují o aktuálních možnostech. Přes ně můžete navštívit daňový portál Finanční správy České republiky a zde vyplnit různé elektronické formuláře.

Mezi ty nejčastěji vyhledávané patří kontrolní hlášení k DPH (které plátci DPH musí podávat i každý měsíc), daňové přiznání k DPH nebo k dani z příjmů právnických a fyzických osob.

Máte zde možnost vyplnit nový formulář nebo modifikovat některý, který jste už dříve vyplnili. Poté je nutné ho odeslat přes datovou schránku – na tu můžete být z portálu samozřejmě přesměrováni. Formulář se dá pro vlastní potřebu i vytisknout.

Pokud máte datovou schránku, řešíte daně elektronicky

Jestliže jste si zřídili datovou schránku, tak se podání daňového přiznání tímto způsobem nevyhnete. Nezáleží na tom, zda ji máte zpřístupněnou jako občan či podnikatel. Veškeré formuláře finančnímu úřadu musíte odesílat tímto způsobem, jinak vám hrozí nepříjemná a vysoká pokuta.

Elektronický podpis je alternativa

Kromě datové schránky funguje takzvaný elektronický podpis. V aplikaci Finanční správy si na konci zvolíte, že chcete dokument odeslat se zaručeným elektronickým podpisem.

Pokud nemáte ani datovou schránku ani elektronický podpis, tak i přesto můžete vyřizovat daně elektronicky. Jak na to? Přiznání k vybrané dani odešlete z aplikace, následně ho ale musíte doručit i v papírové formě finančnímu úřadu.

Čím dál více lidí se ale dnes rozhoduje pro datové schránky. Jedná se totiž o řešení, za které nemusíte nic platit a které je navíc stoprocentně spolehlivé. Při nutnosti podávat některá daňová přiznání každý měsíc představuje datová schránka nejjednodušší způsob komunikace s finančním úřadem.