Valorizace penzí v roce 2017

valorizace penzí v roce 2017
zdroj: pixabay.com

Protože se pomalu blíží zima, stává se aktuálním tématem valorizace penzí v roce 2017. K valorizaci by mělo dojít od 1. ledna 20176 a důchody vzrostou až o 2,7 %, což je průměrně o 308 Kč. Přilepší si tak každý senior. Valorizace bude nyní podléhat novému vzorci, který zavedla vláda ČSSD a ANO. Ačkoliv Andrej Babiš, který nejprve připouštěl možné zvýšení pouze o 1,7 % (což by bylo průměrně 200 Kč), nakonec návrhu sociálních demokratů ustoupil.

Valorizace důchodů dnes a včera

Starobní penze se skládá ze dvou částí. Tou první je základní výměra, která činí 9 % z průměrné mzdy, zaokrouhlená na celé desetikoruny nahoru. Tou druhou je procentní výměra, kterou sami ovlivníte počtem odpracovaných let a výší svých příjmů. Podílí se na ní samozřejmě i vývoj ekonomiky.

Od roku 2011 do roku 2014 stouply mzdy o pouhých 5 %. Jelikož inflace za toto období činila 5,2 %, tak se sice zvýšily příjmy lidí, reálně jsme však čím dál chudší.

Pro rok 2017 bude průměrná penze činit 11 745 Kč a na tu se počítá se zvýšením o částku 308 Kč. Základní výměra se zvyšuje o 110 Kč – dosud činila 2 440 Kč a odteď bude ve výši 2 550 Kč. Procentní výměna se zvedá o 2,2 %. Valorizace penzí je vždy velmi individuální, protože například minulý rok se procentuální výměra sice nezvedla, ale senioři dostali jednorázově přidánu částku 1 200 Kč.

Valorizace penzí v roce 2017 byla dlouho velkým překvapením

Ještě v červenci letošního roku nebylo vůbec jasné, o kolik se důchody seniorům zvýší. Vláda své rozhodnutí učinila až v září. Pokud by nezasáhla, valorizace by byla určitě nižší. Průměrně by se totiž důchody zvýšily o 146 Kč. Takto dostanou senioři více než dvojnásobek této částky.

Do konce roku bude také rozhodnuto, zda pro seniory v rozpočtu zbude místo i na nějaký mimořádný příspěvek, který proběhl i v letošním roce. Je však nutné myslet na to, že seniorů v Čechách žije hodně a každé zvýšení důchodů je velkou zátěží pro rozpočet.

Takto vyjdou vládní zásahy přibližně na 7 mld. Kč. Zvýšení důchodů má ale zároveň vliv i na to, kolik lidé utrácejí peněz. Pokud se tedy důchody zvýší více, tak se zrychlí ekonomika (jelikož budou senioři více utrácet) a část peněz se vrátí státnímu rozpočtu i v podobě daní.