Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky

vyřízení hypotéky

Hypoteční úvěr můžete úspěšně vyřídit během několika dnů až týdnů. Velmi záleží na tom, zda už se na hypotečním trhu orientujete a máte tedy nějaké znalosti či zkušenosti, nebo jestli vyřizujete svou první hypotéku. K vyřízení hypotéky si navíc můžete vzít k ruce finančního poradce, se kterým jde vše mnohem rychleji a často za jeho služby nemusíte ani nic platit, jelikož je placený z peněz hypoteční banky.

Proces vyřízení hypotéky

Celý proces při vyřizování hypotečního úvěru začíná výběrem vhodného poskytovatele. Na trhu působí mnoho hypotečních bank a své úvěry nabízejí za různých podmínek. Nedá se říci, která banka má tu nejlepší nabídku, jelikož velmi závisí také na bonitě žadatele o úvěr. Pokud jste bonitní klient s vysokými příjmy a třeba i s další nemovitostí do zástavy, výběr výhodného produktu na míru by pro vás neměl představovat velký problém.

Příprava podkladů k hypotéce

Velkou část procesu při vyřízení hypotéky zabírá příprava podkladů. Bankéř musí připravit veškeré smlouvy, které si vy si musíte přečíst a opřipomínkovat. To často trvá až 2 týdny. Na to navazuje posouzení dalších dodaných podkladů od klienta.

Banky často vyžadují například daňové přiznání, které musí být ověřené finančním úřadem a vám tak může trvat nějaký čas, než ho získáte. Alternativou k němu je potvrzení o příjmech od zaměstnavatele.

Dále si připravte doklady k nemovitosti, na kterou úvěr požadujete – sem patří například nabývací titul k nemovitosti, výpis z katastru, odhad ceny nemovitosti nebo pojistná smlouva. Rozdílné podklady poskytujete při koupi a výstavbě nemovitosti.

Schválení a čerpání úvěru

Schválení úvěru trvá několik pracovních dnů. I když je hypotéka schválená, ještě stále nemáte vyhráno. Bance totiž musíte doložit další nezbytné podklady a dle nich pak proběhne čerpání na váš účet.

Obecně tedy lze říci, že vyřízení hypotéky trvá až 6 týdnů, pokud má hladký průběh. Čerpání obvykle probíhá v několika etapách. Nečerpejte zbytečně malé částky, protože banky často mají jen prvních pár čerpání zdarma. Pak už budete muset za výběr peněz zaplatit.