Dlouhodobý úvěr v bance nebo od soukromého poskytovatele

dlouhodobý úvěr
zdroj: pixabay.com

Dlouhodobé úvěry jsou charakterizovány jako úvěry, které se zpravidla sjednávají na delší dobu než 5 let. Jelikož zadluženost mezi domácnostmi a firmami stále stoupá, tak je i po dlouhodobých úvěrech dnes poměrně vysoká poptávka. V aktuálním článku se podíváme na zoubek bankovním a nebankovním úvěrům. Prozradíme vám, jaké má dlouhodobý úvěr přednosti a jaká úskalí na vás čekají při jeho sjednání.

Spotřebitelský úvěr nebo hypotéka

Do dlouhodobých úvěrů se splatností nad 5 let tradičně patří účelové a neúčelové spotřebitelské úvěry i hypotéky, které mají splatnost většinou velmi dlouhou (20, 30 i 40 let dle věku a platebních schopností žadatele). Úrok se u dlouhodobých úvěrů snižuje se stoupající dobou jejich sjednání. Toto snížení vás však může klamat. Když svůj úvěr splácíte déle, je vaše měsíční splátka nižší, na úrocích ale samozřejmě více přeplatíte.

Z hypotečních úvěrů se dnes běžně nabízejí jako dlouhodobé úvěry klasické hypotéky na výstavbu, koupi nebo na rekonstrukci nemovitosti. Oblibě se také těší tzv. americké hypotéky, které si můžete sjednat na cokoliv a čerpat je tedy i třeba na koupi vozu. Hlavní rozdíl mezi neúčelovou hypotékou a spotřebitelským úvěrem hraje nemovitost, kterou u hypotečního úvěru dáváte do zástavy.

Na výhodný dlouhodobý úvěr dosáhnete i ve své bance

Hotovostní úvěry sjednané na 5, 10 nebo 15 let také nejsou žádnou výjimkou. Ačkoliv se označují jako “hotovostní”, neznamená to, že peníze obdržíte v bance na ruku. Budou vám zpravidla zaslány převodem na běžný účet, který zadáte v žádosti nebo u banky, kde úvěr čerpáte.

Obecně na nejvýhodnější podmínky dosáhnete ve své bance, kde můžete mít i pro dlouhodobý úvěr nějaký předschválený limit. I když tento limit ve svém elektronickém bankovnictví nevidíte, vyplatí se dojít do banky zeptat. Předschválenou částku zde totiž můžete mít již po několika měsících využívání běžného účtu a ani to nemusíte tušit.

Nebankovní dlouhodobý úvěr nebo půjčka

Kolem nebankovních dlouhodobých i krátkodobých úvěrů se dnes vedou četné diskuze. Je totiž velmi pracné vybrat si takového poskytovatele, aby půjčka nebyla podvod. Mezi prověřené klienty na trhu nebankovních úvěrů patří například společnost Home Credit, která vám aktuálně dá až 180 000 Kč na financování vašich potřeb a to i bez zástavy nemovitosti.

Nebankovní půjčka může být podvod

Dlouhodobé úvěry se zástavou jsou oblíbené především u klientů, kterým se nedaří dosáhnout na úvěr v bance. Nabízí je například společnost ACEMA Credit nebo Vitacredit. U těchto půjček si však dejte při sjednání velký pozor, abyste se nestali obětí podvodu a poskytovatele si před sjednáním vždy pečlivě prověřte. Ačkoliv nebankovní společnosti nabízejí výhodné podmínky srovnatelné s těmi bankovními, zřídkakdy se vám vyplatí jejich produktu využít.