Havarijní pojištění auta či motocyklu – kdy se vyplatí

havarijní pojištění
zdroj: pixabay.com

Havarijní pojištění je velmi specifický produkt, jehož sjednání se vám může a také nemusí vyplatit – jak je to ostatně se všemi pojistkami. Pokud máte nové nebo jen pár let staré auto, vyplatí se havarijní pojištění sjednat. Do auta jste jistě investovali velkou částku a určitě o ní nechcete během okamžiku přijít.

Na co se vztahuje havarijní pojištění

Ať už je řeč o havarijním pojištění auta, motocyklu nebo jiného dopravního prostředku, tak se pojistka vždy vztahuje na daná rizika, která jsou uvedená ve vaší smlouvě. Může být tedy opravdu komplexní, nebo vyřešená jen částečně. Záleží na tom, kolik chcete do pojistky investovat a jaké jsou vaše priority.

Havarijní pojištění se běžně vztahuje na dopravní nehody, živelní události, vandalismus i odcizení. Nabízí i celou řadu nejrůznějších připojištění a může tak extra pokrýt například poškození čelního skla.

Havarijní pojištění pro nové i starší vozy

Pojistku byste si bez váhání měli zařídit pro nový automobil či motocykl. Každý poradce vám dále řekne, že havarijní pojištění má též smysl pro vozy, které nejsou starší 6 let, protože ty mají ještě poměrně vysokou hodnotu.

Sjednání havarijní pojistky se nevyhnete například v případě, že máte auto koupené na leasing, protože automobil je majetkem leasignové společnosti a ta nechce přijít o svou investici. Vy však musíte pojištění platit z vlastní kapsy.

Bez spoluúčasti se neobejdete

Havarijní pojištění je také známé pro spoluúčast klienta. To znamená, že vám pojišťovna v případně pojistné události neuhradí celou škodu, ale jenom určitou část dle smluvních podmínek. Bez spoluúčasti se u pojištění neobejdete, protože by bylo velmi drahé. Minimální spoluúčast činí téměř vždy alespoň 1 000 Kč – většinou však bývá stanovena procentuálně.

Roli při výpočtu pojistného hraje cena vašeho vozidla, kterou ovlivňuje jeho typ, účel užívání, vybavenost či zabezpečení. V případě pojistné události pojišťovna odečte vaši spoluúčast a zbytek částky vám vyplatí.

Velmi často se stává, že peníze z havarijního pojištění obdržíte dříve než pojistné plnění z povinného ručení, které čerpáte v případě vámi nezaviněné dopravní nehody (toto pojištění pak hradí pojišťovna viníka nehody).