Neplaťte zbytečně bankovní poplatky

bankovní poplatky
zdroj: pixabay.com

Bankovní poplatky jsou především v Čechách velkým hitem. Zejména banky, které mají na českém trhu tradiční postavení, po svých klientech požadují různé poplatky. Platit můžete za vedení svého běžného účtu, za vedení karty, za odchozí či příchozí platby, za výběry z bankomatů atd. Pojďte se podívat, jaké bankovní poplatky jsou dnes nejpopulárnější.

Jaké existují bankovní poplatky

  • poplatek za zřízení, vedení či zrušení účtu,
  • poplatek za příchozí a odchozí platby,
  • poplatek za hotovostní operace,
  • poplatek související s držením platební karty,
  • poplatek za administrativní služby,
  • poplatek ve formě smluvní pokuty apod.

V bance tedy můžete platit téměř za cokoliv. Nejdražší jsou obecně běžné a podnikatelské účty. Naopak za vedení spořícího účtu většinou nic neplatíte.

Zpoplatněný spořící účet by totiž ztratil smysl, jelikož úroky jsou dnes tak nízké, že by se mohlo stát, že sotva pokryjí vaše poplatky. Drahá je též správa různých úvěrových účtů, které banka požaduje, pokud vám poskytne úvěr či půjčku.

Do bankovních poplatků nezařazujeme úroky, pravidelné splátky úvěrů nebo platby za pojištění. První dvě částky jsou samozřejmé, protože vyplývají z podstaty věci. Pojištění je většinou na dobrovolné bázi a je jen na vás, zda ho budete platit či nikoliv.

Omezte bankovní poplatky

Jak vysoké má vaše banka poplatky? Mnoho klientů na tuto otázku ani nedokáže odpovědět, protože přesně neví, za co vše u banky platí. A to je chyba. Proto pokud i vy patříte mezi ně, tak vám doporučujeme nahlédnout do svého internetového bankovnictví nebo si vzít k ruce výpis z účtu a podívat se, na kolik vás běžný účet vyjde.

Platit bankovní poplatky je v dnešní době opravdu zbytečné, protože na trhu jsou i účty zcela bez poplatků, které vám nabídnou veškeré služby zdarma. Roční úspora s takovým účtem může být opravdu výrazná.

Jediným místem, kde se poplatky špatně omezují, jsou úvěrové produkty. Zde jsou totiž bankovní poplatky většinou nastaveny dle bonity žadatele, a pokud jste rádi, že úvěr vůbec získáte, je lepší tyto poplatky bance ochotně uhradit.