Hypotéka na bydlení

hypotéka na bydlení
zdroj: pixabay.com

Chtěli byste získat hypotéku na bydlení? Připravili jsme pro vás celkem 5 kroků, které jsou nezbytné proto, aby celý váš hypoteční úvěr proběhl bez problémů. Pokud půjdete do banky dříve, než si vše ujasníte, pravděpodobně nebudete spokojeni se závěrem jednání. Ačkoliv televize je plná reklam, které říkají, že hypotéka na bydlení je dnes hračka, tak banky penězi spíše šetří a hypotéku nedají komukoliv.

Najděte si byt, dům, připravte projekt

Ještě než vůbec budete sjednávat hypoteční úvěr, musíte mít nemovitost, kterou potřebujete zafinancovat. Můžete koupit byt, dům nebo pozemek. Dům si samozřejmě můžete nechat i postavit. To už je ale složitější, protože aby vám taková hypotéka na bydlení dopadla, tak potřebujete ještě projektovou dokumentaci.

Samozřejmě byste měli mít představu, kolik si můžete měsíčně dovolit splácet. Od ní by se měla odvíjet výše úvěru a hodnota nemovitosti. Když se vám líbí vilky v lukrativní lokalitě a váš příjem je spíše podprůměrný, je pravděpodobně jasné, že nemá smysl žádat o úvěr na 8 000 000 Kč. Tento proces vám může trvat i několik měsíců. Je však lépe začít dříve než později, jelikož k získání vaší nemovitosti vede ještě mnoho kroků.

Ověřte si výši svého příjmu

Mnoho klientů v bance končí na svém příjmu. Dostatečný příjem je absolutně nezbytný pro získání výhodného hypotečního úvěru v požadované výši. Jelikož víte, kolik už potřebujete peněz, banka snadno z vašich příjmů spočítá, kolik vám může půjčit.

Jestliže je nabízený úvěr příliš nízký, tak se nabízí možnost požádat o hypotéku bez doložení příjmu, která má ale většinou několik háčků. Standardně ji banky nabízejí za méně výhodnou úrokovou sazbu a také často vyžadují další nemovitost do zástavy. Možností také je si nějaké peníze na šetřit a pak až žádat.

Zvažte své možnosti ručení

Hypotéka na bydlení též vyžaduje nějako nemovitost do zástavy. Kromě nemovitosti, na kterou budete úvěr čerpat, můžete použít ještě další nemovitost, pokud nějakou vlastníte. Může se jednat též o dům nebo byt vašich rodičů nebo jiných rodinných příslušníků, pokud se vašemu přání podvolí.

Jestliže další nemovitost do zástavy nemáte, tak je nezbytné mít našetřené nějaké vlastní prostředky. Banky zpravidla neposkytují hypotéky na 100 % hodnoty nemovitosti. Čím je dražší vaše bydlení, tím více prostředků musíte nabídnout z vlastních zdrojů.

Sežeňte si hypotečního poradce

Jestliže máte vybranou nemovitost, zajištěné příjmy, vlastní zdroje a případně ještě další nemovitost do zástavy oslovte nezávislého hypotečního poradce, který vám s výběrem úvěru poradí. Doporučí vhodnou banku, kde dosáhnete na nejvýhodnější podmínky.

Velkou výhodou je, že za služby poradce často nemusíte nic platit, jelikož získá provizi přímo od banky. I tak je ale schopen zajistit atraktivní podmínky a vám ušetřit spoustu času.

Hypotéka na bydlení a její čerpání

Jestliže už máte hypotéku sjednanou, můžete ji začít čerpat. I teď je ale potřeba nepolevit ze své snahy. O čerpání je potřeba požádat včas. Během splácení hypotečního úvěru zase včas refinancovat, abyste stále měli ty nejvýhodnější podmínky a hypotéka by vždy byla aktuální dle vašich potřeb a možností.

Hypotéka na bydlení je pro mnoho lidí dnes úvěrem na celý život. Vyplatí se tedy do ní investovat svůj čas, jelikož správný úvěr vám za život ušetří i několik stovek tisíc korun.