Přivýdělek na mateřské dovolené

přivýdělek na mateřské
zdroj: pixabay.com

Práce na mateřské či rodičovské dovolené rozhodně není jednoduchá. Pokud ale rodina potřebuje peníze, často nemá novopečená maminka na výběr a musí si sehnat nějaký přivýdělek na mateřské. Může se rozhodnout, zda se vrátí do své stálé práce nebo jestli si najde nějaké jiné krátkodobé zaměstnání.

Proč se vyplatí uvažovat o přivýdělku

O přivýdělku na mateřské uvažuje čím dál více maminek. Mateřská dovolená je často příliš nízká, a pokud žena byla zvyklá na určitý komfort a finanční samostatnost, začnou jí peníze dřív nebo později chybět. Nedostatek peněz a s ním zvyšující se náklady na dítě mohou též znamenat ránu pro rodinný rozpočet. V neposlední řadě ne všechny ženy se chtějí po 4 roky odevzdaně věnovat svému dítěti, ale rády by se i pracovně rozvíjely.

Možnosti pro přivýdělek na mateřské jsou široké. Je však nezbytné dodržovat určité zásady. Jinak byste se totiž mohla o mateřskou nebo o rodičovskou připravit, což by byla rozhodně škoda.

Sháním přivýdělek na mateřské – jaká jsou pravidla

Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění. Neznamená to však, že když ji pobíráte, jste odkázána pouze na státní podporu. Jestliže se rozhodnete pro návrat do svého původního zaměstnání, měla byste uzavřít novou smlouvou na jinou práci.

Mám uzavřít pracovní smlouvu nebo podnikat?

Tu samou, jako jste vykonávala před mateřstvím, teď tedy dělat nemůžete, jelikož právě mateřská vám tuto výplatu kompenzuje. Na mateřské dovolené můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Běžnou pracovní smlouvu ale můžete uzavřít až po uplynutí šestinedělí.

Jestliže jste před nástupem na mateřskou podnikala, platila si nemocenské pojištění a vznikl vám tedy nárok na finanční pomoc v mateřství, nemůžete v podnikání pokračovat. Je však možné možné činnost vykonávat prostřednictvím svých zaměstnanců nebo spolupracujících osob. Pokud ale během mateřské začnete podnikat, bude to pro vás vedlejší činnost a tu můžete provozovat bez problémů.

Kolik si můžu na mateřské vydělat?

Je jedno, v jaké výši si přivýdělek na mateřské zajistí. Není zde stanoven žádný strop a vy se tak nemusíte obávat, že by vám mateřská byla nějak krácena. Ještě o něco flexibilnější podmínky nabízí přivýdělek na rodičovské dovolené.

I když budete pracovat, můžete ho pobírat, ale musíte zajistit celodenní péči o dítě. S tou vám může pomoci mateřská školka, babička nebo třeba chůva. U mladších dětí v úvahu přicházejí i jesličky. Během rodičovské můžete bez omezení pracovat u svého zaměstnavatele nebo podnikat.

Nejčastější formy přivýdělku na mateřské

Většina maminek se rozhodne jen pro krátkodobou brigádu, kterou řeší uzavřením dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Pro uzavření těchto dohod platí pro všechny stejná pravidla.

Dohoda o provedení práce

Pokud u dohody o provedení práce nepřesáhne váš výdělek 10 000 Kč, nemusí se z peněz odvádět zdravotní ani sociální. Zdanění se řeší od 5 000 Kč (záleží ale i na tom, zda u zaměstnavatele podepíšete Prohlášení k dani z příjmů – jestliže ho podepíšete, odvede se pouze zálohová daň, která se na začátku dalšího roku vyúčtuje). Na tuto dohodu si můžete vydělat až 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele.

Dohoda o pracovní činnosti

U dohody o pracovní činnosti může být činnost soustavná a pravidelná. Dohoda se zpravidla uzavírá na celý rok, ale pracovní doba u ní může být v polovičním rozsahu běžné týdenní pracovní doby. Sociální a zdravotní se neodvádí u částky od 2 500 Kč. Pro zdanění je zde opět hranice 5 000 Kč.

Podnikání jako vedlejší činnost

Při podnikání na vedlejší činnost platíte pouze minimální zálohy a při dosažení nízkého zisku je nemusíte odvádět vůbec. Zálohy se však řeší až v dalším roce podnikání, kdy se příjmy přiznají a sociální a zdravotní pojištění se vyúčtuje. Zajistit si na začátku musíte tedy pouze živnostenské oprávnění (to stojí 1 000 Kč).