Včasné refinancování úvěru vám ušetří tisíce korun

refinancování úvěru
zdroj: pixabay.com

Refinancování je velkým hitem současnosti. Proč by také nebylo. Jeho hlavním smyslem je vzít nevýhodný úvěr a přesunout ho k jiné bance (či k jiné soukromé finanční společnosti), která nabízí lepší podmínky. Díky refinancování úvěru výrazně ušetříte. Refinancování se vyplatí nejen u hypoték, ale i u dalších typů dlouhodobých úvěrů.

Dnes jsme pro vás připravili několik tipů, které vám při refinancování vašeho úvěru jistě přijdou vhod. Hlavním a rozhodujících parametrem je většinou výše úrokové sazby, protože na nízké úroky lidé téměř vždy slyší. Obzvlášť jestli máte smlouvu staršího data, refinancování úvěru byste měli určitě zvážit, protože v posledních letech se úrokové sazby výrazně snížily.

Pět kroků k refinancování úvěru

Pokud se rozhodnete svůj úvěr refinancovat, musíte v první řadě oslovit stávajícího poskytovatele a dát mu najevo, že byste rádi odešli. Zároveň oslovíte několik konkurenčních poskytovatelů. Řeknete jim, jaký máte úvěr a počkáte si, jaké podmínky vám nabídnou. Na konkurenčním poli se banky snaží dávat co nejvýhodnější nabídky – takové, na něž běžný žadatel vůbec nemusí dosáhnout. Zatím ale nic nepodepisujte a orientační nabídku odneste zpět do své banky a počkejte, jak na ni bude reagovat.

Řekněte si o výhodnější podmínky

Když už se rozhodnete pro refinancování úvěru, musíte požádat u stávajícího poskytovatele o vyčíslení zůstatku úvěru. Tato žádost je velmi důležitá, protože jen tak se dozvíte, jaký je váš aktuální dluh a kolik si vlastně potřebujete půjčit.

Už se pomalu blížíte ke konci. Teď už stačí jen podepsat žádost o úvěr. Počkat na její schválení a dokumenty podepsat. Snad nemusíte ani připomínat, že úvěrovou smlouvu je potřeba si důkladně přečíst, abyste měli jistotu, že nový úvěr zcela odpovídá vašim specifickým požadavkům.

Jak vysokou úsporu vám refinancování přinese

Úspora je různá podle toho, kolik jste za svůj úvěr dosud platili. Může být však výrazná u hypotéky i u obyčejného spotřebitelského úvěru. Navíc pokud máte více úvěrů, můžete je v rámci refinancování často spojit i do jednoho, čímž ušetříte další poplatky, například za vedení úvěrového účtu. Výjimkou však nejsou úspory v desítkách tisíc korun ročně a pro ty už se vyplatí vyvinout trochu iniciativy, nemyslíte?