Jaké jsou možnosti spoření na důchod?

spoření na důchod
zdroj: pixabay.com

Spoření na důchod je dnes nezbytné, pokud si chcete i v penzi zajistit dostatečnou životní úroveň. Poradíme vám, kolik peněz se vám teď vyplatí ukládat, aby mělo spoření vůbec smysl a naspořená částka vaši penzi navýšila. Také pro vás shrneme nejžádanější spořící produkty, které můžete k tomuto účelu využít.

Doplňkové penzijní pojištění

Toto připojištění je aktuálně nejčastěji využívanou variantou spoření. Psali jsme o něm již v minulém článku, kde jste si mohli přečíst, že nahradilo dříve běžně využívané penzijní připojištění. Toto spoření je jako jediné dotované státem, což je jeho velkou předností.

Peníze si z něj můžete vybrat v důchodovém věku. Využít můžete i tzv. předdůchodu, pokud budou vaše úspory dostatečné. Zhodnocení zde činí 1 až 2 % ročně. Měsíční státní příspěvek je ve výši 230 Kč, pokud uložíte alespoň 1 000 Kč. Jelikož si o penzijní spoření můžete upravit daňový základ, plyne z něj i daňová úspora. Některá média toto spoření označují za velmi výhodné. Navzdory těmto tvrzením si většina mladých lidí i o mnoho lidí ve středním věku na stáří nespoří, a tak o tento státní příspěvek přicházejí.

Pokud vám je například 50 let a začínáte uvažovat o spoření, museli byste si měsíčně odkládat přes 4 000 Kč, abyste do důchodového věku dosáhli na 1 000 000 Kč. Jestliže vám je 40 let, tak postačuje měsíční úspora kolem 2 000 Kč, ve 30 letech kolem 1 000 Kč a ve 20 letech kolem 600 Kč. Navíc nepředpokládáme příspěvek od zaměstnavatele, který může vaši naspořenou částku zajímavě navýšit. Konkrétní informace v této oblasti chtějte vědět u pojišťovny nebo u penzijní společnosti.

Spoření na důchod prostřednictvím účtu

Spořící účty nejsou jako spoření na důchod ideální. Nabízejí spíše krátkodobější zhodnocení finančních prostředků a jsou tedy ideální v případě, že chcete na účtě držet nějakou finanční rezervu, což vám rozhodně doporučujeme. Jejich úročení dnes nepřekročí 1,5 % ročně, takže získaný úrok sotva pokryje inflaci. Je to však lepší, než kdybyste peníze drželi doma v obálce.

Životní pojištění se spořením

O životním pojištění se spořící složkou v našem finančním magazínu už rovněž vyšel článek. Zmínit bychom ho ale měli i také jako alternativu k penzijnímu pojištění. Někteří klienti zvolí tento hybridní produkt, který nabízí zhodnocení pouze tehdy, když se uzavře na dostatečně dlouhou dobu. Nečekejte však, že vám přinese miliony. To byste měsíčně museli odvádět opravdu velkou částku. Navíc se pojí s poměrně velkými administrativními náklady.

Investice do akcií, fondů nebo nemovitostí

Dostatečný kapitál na důchod si můžete zajistit i vhodnou investiční strategií. Po finanční krizi se mnoho lidí nákupu akcií spíše obává, jestliže se ale na trhu orientujete, může vám jejich koupě a následný prodej přinést zajímavé zisky.

Zhodnocení je tím vyšší, čím rizikovější akcie si koupíte. Vhodnou alternativou je též investice do nemovitosti. Musíte však na ni mít dostatečný kapitál, abyste si ji mohli pořídit. Před důchodem ji stačí prodat. Jinak v ní můžete bydlet nebo ji pronajímat. Možností se tedy nabízí celá řada, chce je však řešit s dostatečným předstihem.