Kapitálové životní pojištění – životní pojistka i spoření v jednom

kapitálové životní pojištění
zdroj: pixabay.com

Už máte sjednanou životní pojistku? Pokud ne, určitě o ní začněte uvažovat. Jedná se o produkt, který zajistí blízké v případě vaší smrti nebo vám poskytne jistotu na stáří. Jestliže se dožijete konce pojistné smlouvy, bude vám totiž naspořená částka vyplacena vy si tak můžete ke svému důchodu i výrazně přilepšit. Řešení nabízí například kapitálové životní pojištění.

Kapitálové životní pojištění je zajímavé pro každého

Po této pojistce sáhnou především ti z vás, kteří již mají rodinu a rádi by ji jakkoliv zabezpečili pro případ své smrti. Pokud je rodina závislá na vašem příjmu, určitě životní pojistka stojí za zvážení. Často se pro ni rozhodují i lidé, kterým se pomalu blíží důchodový věk a oni si uvědomují, že jejich starobní důchod bude příliš nízký na to, aby jim zajistit kvalitní životní úroveň.

Pro případ smrti nebo dožití?

Kapitálové životní pojištění se tedy uzavírá jak pro případ smrti, tak i na dožití. Částky mohou být v různém poměru, nejčastěji se sjednává toto pojištění 1:1. To znamená, že stejná částka se vztahuje na obě pojistné události. Jestliže zemřete, bude vašim blízkým vyplaceno stejně jako vám, když se dožijete důchodového věku.

Při placení částky 1 000 Kč měsíčně získáte až 410 000 Kč při době pojištění 30 let, 230 000 Kč na 20 let a 100 000 Kč na 10 let. Jestliže si pojistku uzavřete na kratší dobu, než je právě 30 let, nemusí mít požadovanou návratnost a vy nakonec získáte stejné peníze, jako jste do pojistky vložili. Získáte je však s jedním rozdílem – po celou dobu placení pojistného budete pojištěni pro případ smrti.

Druhým typem kapitálového životního pojištění je pojištění pro případ dožití s vrácením zaplaceného pojistného. Oba zmíněné produkty jsou si velmi podobné, jelikož i tento se vztahuje na případ smrti a pojistná událost se vypořádá tak, že budou peníze vyplaceny oprávněné osobě. Eliminuje se zde pojistné riziko a není tedy nutné vyplňovat například zdravotní dotazník.

Poslední pojištění je typ pouze pro případ dožití, kdy se sjednaná částka vyplácí jako u předchozích pojistek k dosažení konce pojistné smlouvy. Pokud však pojištěná osoba zemře před koncem smlouvy, pozůstalým nebude nic vyplaceno. Hovoříme tedy v tomto případě o opaku rizikového životního pojištění, které se zase na případ dožití vůbec nevztahuje – pojistíte si ním pouze riziko své smrti (tato pojistka se často uzavírá k hypotečnímu úvěru).

Zhodnocení finančních prostředků a výhody kapitálového pojištění

  • Kapitálové životní pojištění nabízí garantované zhodnocení finančních prostředků při maximální výši technické úrokové míry na 1,9 %, a to dle vyhlášky č. 434/2009 Sb.
  • Současné úrokové sazby se pohybují od 2,0 až do 2,4 % p.a., což je mnohem více, než mohou dnes nabídnout běžné spořící účty.

Kromě garantované pojistné částky pro případ smrti a dožití, o níž vás bude pojišťovna pravidelně informovat, můžete využít i další výhody. Jednou z nich je možnost sjednání si dalších připojištění, která vaši pojistku vhodně rozšíří. Spolu s kapitálovým životním pojištěním se dnes často uzavírá úrazové pojištění, které vám pokryje drobná zranění i trvalou invaliditu. Zde si ale dejte dobrý pozor na to, aby pojištění bylo sjednáno v potřebné výši a mělo pro případ úrazu nějaký význam.

Zaplacené pojistné je také daňově uznatelné a vy si o něj tak můžete snížit svůj daňový základ a odvést státu méně peněz. Od základu daně si lze odečíst až 12 000 Kč. Jako benefit jej nabízejí i někteří zaměstnavatelé.

Když už je řeč o výhodách pojistky, měli bychom zmínit i její negativa. Při uzavírání myslete na to, že nelze libovolně měnit podmínky pojištění ani nijak ovlivňovat tvorbu kapitálové hodnoty pojištění. Může se vám tedy stát, že s produktem nebudete spokojeni, ale jen těžko ho už budete rušit. Jestliže ho totiž zrušíte za dříve než 30 let, pravděpodobně se vám vůbec nevyplatí. Při zrušení na 10 let vám pojišťovna vyplatí takovou částku, která sotva pokryje vaši investici.

Kde si sjednat životní pojištění?

Pro sjednání můžete využít některý internetový srovnávač, který vám spolu porovná více produktů a vybere z nich ten nejvýhodnější. Domluvit si můžete také schůzku přímo v konkrétní pojišťovně. Životní pojistky dnes nabízejí téměř všechny. Mezi ty nejznámější patří Česká pojišťovna, ČSOB, Kooperativa nebo Generali.