Kdy máte a nemáte nárok na mateřskou dovolenou?

nárok na mateřskou dovolenou nemá každá maminka
zdroj: pexels.com

Plánujete miminko a chcete vědět, jestli máte nárok na mateřskou? Nebo jste nečekaně otěhotněla a teď zjišťujete, za jakých podmínek můžete čerpat dávky od státu? Peněžitý příspěvek v mateřství nahrazuje příjem. Jedná se o dávku, vyplácející se v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péčí o novorozence. Bohužel nárok na ni nevzniká automaticky a ve specifických případech ji vůbec nemusíte získat.

Jaké maminky mají nárok na mateřskou dovolenou

Abyste mohla na mateřskou nastoupit, musíte splnit požadavky, které definuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Mateřskou mohou získat ženy, které mají stálé zaměstnání a v den nástupu na mateřskou jsou účastny na nemocenském pojištění. Se zaměstnavatelem tedy musíte mít klasickou pracovní smlouvu, nikoliv dohodu o provedení práce ani dohodu o pracovní činnosti – tam se totiž nemocenská neodvádí.

Nárok na mateřskou vám vzniká tehdy, pokud jste byla 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech účastna na nemocenském pojištění. Využívá se zde také ochranná lhůta v délce 180 dní, takže pokud vám například vyprší pracovní smlouva a vy zároveň zjistíte, že jste těhotná, mateřskou získáte.

Specifickou kategorií jsou ženy podnikatelky, které, aby měly nárok na mateřskou dovolenou, musí si platit dobrovolné nemocenské pojištění. Stejně jako zaměstnankyně musí mít uhrazených 270 kalendářních dnů v předchozích dvou letech, z toho však alespoň 180 dnů v období jednoho roku před porodem.

A co ostatní maminky? Získají mateřskou?

Pokud například studujete a otěhotníte, žádnou mateřskou nezískáte. Doba studia se totiž nebere jako účast na nemocenském pojištění. Stejně tak pokud jste nezaměstnaná či v evidenci úřadu práce, nárok na mateřskou vám nemusí vzniknout. Nemusíte však zoufat, když mateřskou nezískáte, je zde ještě rodičovský příspěvek, který ji může částečně vykompenzovat a na něj už mají nárok všechny rodiny.

Kdy nastoupit na mateřskou dovolenou

Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před termínem porodu – jak doporučí váš lékař. Jestliže máte rizikové těhotenství, můžete využít ještě nemocenskou. Na mateřskou vás může poslat váš gynekolog, který vyplní přihlášku a tu odevzdáte svému zaměstnavateli, případně Správě sociálního zabezpečení, jestliže podnikáte. Na mateřskou rovněž může nastoupit otec dítěte. Ten ji může začít čerpat nejdříve od sedmého týdne po jeho narození.

Protože nárok na mateřskou nevzniká automaticky, je mnoho prvorodiček, které se o tuto problematiku s dostatečným předstihem nezajímají, nepříjemně překvapeno. Naštěstí se však dá i vyjít s rodičovským příspěvkem, který je v některých případech i vyšší než mateřská. V

této oblasti se neustále projednávají nějaké změny, takže můžeme jen doufat, že příští roky přinesou výhodnější podmínky pro těhotné ženy a novopečené maminky.