Pojištění domácnosti i pro náročné

pojištění domácnosti
zdroj: pixabay.com

O pojištění domácnosti by dnes měl uvažovat úplně každý. Nezáleží na tom, zda žijete ve vlastním domě či bytě nebo jestli jste pouze v pronájmu. Tato pojistka ochrání váš majetek a pojistí vaši odpovědnost. Pokud vám tedy vyteče pračka nebo myčka a vy vytopíte sousedy, nebudete muset nezbytné opravy hradit ze své vlastní kapsy.

Je pojištění domácnosti účinnou ochranou před zloději a vyndaly?

Pojištění domácnosti kryje mnoho rizik. Jedná se o majetkové pojištění, které si pravděpodobně sjednáte spolu s pojištěním nemovitosti. To chrání však pouze samotnou stavbu. Pokud už jde o vaše vybavení, tak přichází na řadu právě pojištění domácnosti. Zatímco pojištění nemovitosti běžně potřebujete už při výstavbě rodinného domu (obzvlášť pokud stavbu hradíte z hypotečního úvěru), tak nemovitost stačí pojistit až tehdy, když se nastěhujete.

Do svého domu si můžete nainstalovat alarm a kamerový systém. Ani tak bohužel nemáte jistotu, že vás nevykradou. S pojištěním domácnosti rovněž krádeži nezabrání. Od pojišťovny však dostanete odškodné, za které si budete moci své osobní věci pořídit znovu.

Na co se pojistka vztahuje

Co vše dokáže toto pojištění ochránit? Vztahuje se na veškeré zařízení v bytě či v domě (nábytek, osvětlení, spotřebiče atd.), na věci osobní potřeby (technika, elektronika, knihy, oblečení atd.), na cizí věci, které oprávněně využíváte (automobil na leasing, služební telefon) i na stavební součásti bytu (podlahové krytiny, obklady nebo třeba malby).

Záleží samozřejmě vždy na konkrétní pojišťovně, jakou ochranu nabízí. Zpravidla čím více za pojistku zaplatíte, tím máte lepší krytí. Na krádež a vandalismus jsou připraveny i ty nejlevnější pojistky. Pokud máte však náročnější požadavky, tak si musíte připlatit. Svou domácnost ale můžete ochránit třeba i před prasknutím akvária, rozbitím skla, zatečením atmosférických srážek nebo před přepětím či podpětím v síti.

Pojištění domácnosti online

Pojištění domácnosti si zpravidla můžete sjednat online nebo na pobočce. Při online sjednání máte výhodu nižší ceny. Nemáte však k dispozici pojišťovacího poradce, jehož rady mohou přijít vhod. Pojištění domácnosti vám nabídne téměř každá pojišťovna. Sjednat si můžete například u Kooperativy, Allianz, ČSOB nebo u České pojišťovny.