Překlenovací úvěr si zařídíte snadno a rychle, má však úskalí

překlenovací úvěr ze stavebního spoření
zdroj: pexels.com

Existuje mnoho způsobů pro financování bytových potřeb. Jedním z nich je i překlenovací úvěr, který předchází řádnému úvěru ze stavební spoření. Jestliže tedy od stavební spořitelny už potřebujete peníze, ale zatím nesplňujete požadavky pro získání řádného úvěru, může vám za méně výhodných podmínek spořitelna nabídnout úvěr překlenovací. I tak se vám ho však většinou vyplatí vzít. Ptáte se proč?

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Překlenovací úvěry jsou dnes samozřejmostí. V minulých letech jejich poskytování ale zas tak běžné nebylo. Spořitelny však nedokázaly konkurovat bankám, a tak aby uspokojily poptávku veřejnosti, začaly nabízet úvěry na financování nemovitosti, kde není nutné dát nemovitost do zástavy.

Tyto úvěry byly a jsou primárně určené na překlenutí doby, než získáte řádný úvěr. Banky mohou nabízet pouze spotřebitelské úvěry, které však tak výhodné nejsou. Překlenovací úvěr nabízí například nulovou akontaci, takže aby vám spořitelna půjčila potřebné prostředky, nemusíte mít na svém účtu ani korunu.

Hlavní výhody překlenovacích úvěrů

Některé přednosti meziúvěrů jsme již zmínili. Mezi ty další patří například garantovaná úroková sazba, takže máte jistotu, že se vám úvěr v průběhu dalších let nezdraží, případně je sazba fixována na vyšší počet let (aktuálně často na šest let).

Další předností je možnost předčasného splacení překlenovacího úvěru bez sankcí. Takže když budete mít peníze k dispozici rychleji, než jste původně plánovali, můžete svůj úvěr splatit, aniž byste si museli dělat starosti s tím, zda se vám prodraží. Ručení nemovitostí je nutné až u úvěrů na vyšší částky. Většina stavebních spořitelen vám nabídne například 600 000 Kč bez zajištění.

A co refinancování překlenovacího úvěru?

Už jsme nakousli možnost předčasného splacení, jak je to ale s refinancováním? To je u meziúvěrů poměrně složité. Jedná se de facto o přechod od stavební spořitelny k hypoteční bance. Spořitelny často vyžadují doplacení celé částky. Ačkoliv mnohdy má klient na svém stavebním spoření nějaké peníze už našetřené, tak to není tak jednoduché.

Připravte se, že budete muset část peněz zaplatit z vlastních zdrojů. Také počítejte s tím, že neodejdete během jednoho dne, ale že vám celý proces zabere několik týdnů či měsíců. Ještě před sjednáním překlenovacího úvěru si tak dobře přečtěte úvěrovou smlouvu, abyste za několik let neměli zbytečné problémy.