Na co si dát pozor při sjednání krátkodobé půjčky

krátkodobé půjčky
zdroj: pexels.com

Máte hluboko do kapsy? Chybí vám peníze na nezbytné výdaje? Krátkodobá půjčka se zde nabízí jako ideální řešení. Pozor však na ni! Sjednání krátkodobé půjčky vás může uvalit do velkých problémů, které skončí vaší exekucí či insolvencí. Zadlužení českých domácností stále roste, proto byste si měli každou půjčku, co nutně nepotřebujete, dobře promyslet.

Místo krátkodobé půjčky do výplaty finanční rezerva

Vaši měsíční výplatu byste neměli celou utratit. Myslete na další zítřky a část peněz si odkládejte bokem. Pokud pak onemocníte nebo přijdete o zaměstnání, budete mít vytvořenou finanční rezervu, tedy nespořené peníze, které později použijete, aniž by se tato změna výrazně podepsala na vaší životní úrovni.

Finanční rezervu si vytvářejte průběžně. Ideální je taková rezerva, která vám vystačí na půl roku. I když vám spoření příliš nejde a cítíte se demotivovaní, neházejte flintu do žita. Je určitě lepší uspořit alespoň něco, abyste si v případě nouze nemuseli půjčovat na své každodenní výdaje.

Pozor na vysokou úrokovou sazbu a nepříznivé RPSN

Krátkodobé půjčky jsou známé také nízkým objemem finančních prostředků. Zatímco banka vám nabídne kontokorent neboli povolené přečerpání běžného účtu či kreditní kartu, krátkodobé půjčky jako takové jsou nejčastěji nebankovního charakteru. Ačkoliv všude ve svém okolí jistě slýcháte o podvodnících, málokdo si firmu, u níž si půjčuje peníze, prověří. Přitom to je velmi důležité, jelikož když se v této oblasti spálíte, můžete nakonec přijít o hodně.

Krátkodobá půjčka je často drahá. Má vysoké RPSN i roční úrokovou sazbu. Spočítejte si tedy, kolik na splátkách přeplatíte a možná vás přejde chuť si půjčku sjednat. Někteří poskytovatelé se snaží klienty nalákat a nabízejí půjčku zdarma. Ačkoliv je taková nabídka na první pohled výhodná, myslete na to, že svůj krátkodobý úvěr musíte splatit včas. Jinak vám hrozí, že budete platit veškeré související poplatky.

Čtěte obchodní podmínky

I když usilujete o rychlé a bezproblémové sjednání půjčky, vždy si přečtěte obchodní podmínky, v nichž jsou uvedeny všechny důležité informace. Jestliže se v nich sami nevyznáte, nechte si je od finančního poradce vysvětlit. Než totiž podepíšete smlouvu, mělo by vám vše být stoprocentně jasné.

Jestliže chápete rizika krátkodobých půjček, ale stejně vám chybí finanční prostředky a vy půjčku potřebujete naprosto zoufale, pečlivě vybírejte, kde si peníze vypůjčíte. Jinak vám vaše krátkodobá půjčka může vyjít pěkně draho.