Jak si vybrat běžný účet

běžný účet
zdroj: pixabay.com

Běžný účet v bance má dnes každý, kdo pobírá nějaké příjmy. Pro děti je vlastní účet většinou zbytečný. Senioři zase nemají k bankám důvěru a peníze si raději nechávají doma v hotovosti. Výběr běžného účtu je velkým krokem, protože jeho změna sebou nese poměrně velkou administrativní zátěž, poplatky či jiný nekomfort, který většinou nechceme podstupovat.

Běžný účet vybírejte podle banky

Každá banka má nějaký sortiment účtů, které můžete využít. Nehledejte vždy nejlevnější účet na trhu, ale zaměřte se raději na banku, protože právě jí svěříte své finanční prostředky. Je vhodné, když kromě běžného účtu nabízí i další služby, například možnosti spoření, produkty pro podnikatele, úvěrové produkty atd. Záleží na vás, co zrovna potřebujete.

Ačkoliv se o krach banky v dnešní době příliš nemusíte obávat, pokud chcete být v této oblasti pečliví, můžete nahlédnout do výsledků hospodaření banky z minulých let nebo posoudit výši jejích klasifikovaných úvěrů (čím je banka stabilnější, tím jsou klasifikované úvěry nižší nebo mají alespoň klesající tendenci).

Dále zohledněte, zda máte možnost navštívit ve svém okolí pobočku banky. Byť mnohé banky slibují, že vše zařídíte přes internet, někdy se návštěvě kamenné pobočky nevyhnete. Dále se podívejte po bankomatech ve svém okolí.

Neplaťte zbytečně vysoké poplatky

Běžný účet by se vám rozhodně neměl prodražit. Standardem dnes již jsou běžné účty vedené zdarma. Neplaťte za příchozí či odchozí platby, za výběry z bankomatů nebo za vklad hotovosti na účet. Tyto poplatky jsou zbytečné. Stejně tak vedení karty nebo zasílání výpisů z účtu na e-mail je standardně zdarma.

K běžnému účtu by měla být vydána platební karta – příliš nezáleží na tom, zda to je VISA nebo MasterCard. Tato karta by měla být bezkontaktní a umožňovat tak komfortní a rychlé platby v obchodech. Zároveň by měla být připravena na placení po internetu.

Běžný účet si rovněž můžete nechat doporučit od své rodiny nebo od přátel. Udělejte si také průzkum po internetu a položte si několik pro vás nejdůležitějších otázek. Vybraný běžný účet by vám měl ve všech ohledech vyhovovat. Nabídka na trhu je totiž tak široká, že nemusíte přistupovat na žádné kompromisy.