Investiční životní pojištění – zhodnotí vaše úspory?

investiční životní pojištění
zdroj: pixabay.com

Rádi byste si sjednali životní pojistku se spořením? Pak se můžete rozhodnout pro tzv. investiční životní pojištění, kde se výše plnění odvozuje od hodnoty podílových jednotek. Jeho hlavní výhodou je, že sami ho můžete hodně přizpůsobit svým představám, a tak investovat například do rizikovějších podílových fondů a mít šanci své vložení peníze lépe zhodnotit.

Investiční životní pojištění a jeho podstata

Investiční životní pojištění je typ životního pojištění se spořením. U našich pojišťoven je preferovanějším produktem kapitálové životní pojištění, které rovněž může nabídnout pěkné zhodnocení. Toto zhodnocení je však garantované. Jelikož investiční životní pojištění představuje určité riziko, můžete zde více získat, ale také výrazně tratit. Nemáte tedy žádnou garanci vyplacení konkrétní částky na konci pojištění, jako tomu je u kapitálového pojištění.

Opět se zakládá sjednáním pojistné smlouvy. Následně každý měsíc platíte pojistné. Pojišťovna nakupuje podílové jednotky za celé vaše peníze nebo za jejich část. Jakmile pojištění dospěje do konce, tak získáte peníze, které jsou v daný moment k dispozici na vašem pojistném účtu. Samozřejmě se nejedná pouze o spořící produkt. Je to i pojistka, která se vyplatí vašim blízkým v případě vaší smrti.

Srovnání investičního životního pojištění

Tento produkt si můžete sjednat u mnoha pojišťoven v České republice. Při jeho sjednání myslete na to, že jde o dlouhodobou pojistku, kterou budete využívat po několik let. Výběr konkrétního produktu tedy nepodceňujte, a pokud můžete, vezměte si k ruce na pomoc i nezávislého finančního poradce. Ten by vám měl poradit s výběrem vhodného životního pojištění.

Jak vybrat vhodný investiční fond

Spíše než výběr samotné pojišťovny je důležitý výběr podílového fondu, do něhož budete své těžce vydělané peníze investovat. Ještě před uzavřením pojistné smlouvy si udělejte test investičního rizika a dle jeho výsledků vyberte vhodný podílový fond.

Investiční strategii můžete samozřejmě postupem času měnit. Doporučujeme vám ale nevkládat veškeré své prostředky do jednoho fondu, ale rozložit je mezi fond světových akcií, evropských akcií a českých dluhopisů. Pokud zvolíte konzervativní strategii, budete více investovat do jistějších fondů a naopak když se rozhodnete pro rizikovější strategii s potenciálem vyššího výnosu, tak jsou pro vás vhodné fondy, u nichž máte lepší šanci na zhodnocení, ale také můžete o své peníze přijít.

Diskuze o investičním životním pojištění

Na internetu najdete diskuze zabývající se investičním životním pojištění. Odborníci často varují, že se jedná o dlouhodobý produkt na 30 nebo 40 let, jinak se nemusí jeho zhodnocení vyplatit. Jelikož pokud se rozhodnete pojištění zrušit dřív, tak porušíte podmínky smlouvy a zaplatíte pokutu.

S investičním životním pojištěním se navíc u mnoha pojišťoven pojí vysoké poplatky, které se strhávají z přijatého pojistného nebo z podílového účtu. V porovnání s kapitálovým životním pojištěním je to investiční sice dražší, přináší ale lepší možnosti zhodnocení a je mnohem transparentnější.