Odchod do důchodu – kdy dosáhnete na důchodový věk?

odchod do důchodu
zdroj: pixabay.com

Jestliže ve své práci nenacházíte to správné uspokojení a počítáte netrpělivě roky do důchodu, připravili jsme pro vás článek zaměřený právě na odchod do důchodu. Zde se tedy dozvíte, za kolik let dosáhnete svého důchodového věku. Pro jeho výpočet je ideální využít některou internetovou kalkulačku, která vám výsledek dá ihned. Můžete však nahlédnout i do našeho přehledu.

Jaké faktory mají vliv na odchod do důchodu?

Co vše může odchod do penze ovlivnit? V první řadě se jedná o vaše datum narození (neboli váš věk) a o také pohlaví. U některých lidí hraje roli i počet dětí, které především u starších generací mohou důchodový věk významně přiblížit. Řeč je v této souvislosti samozřejmě o starobním důchodu. Pokud budete chtít jít do předčasného nebo invalidního důchodu, jedná se už o jinou kapitolu, na kterou se zaměříme v dalších článcích.

Náš penzijní systém neustále stíhají nové reformy. Proto byste se na odchod do důchodu měli připravovat s předstihem. Nechte si vyčíslit výši penze, kterou budete v důchodu pobírat. Snadno pak odhadnete, zda vám takový dávka stačí nebo jestli je potřeba si k ní něco teď spořit z vlastních zdrojů.

Jelikož mnoho lidí právě na spoření zanevřelo, tak pak mají problém se svou penzí vyžít a musí si shánět například nějaký přivýdělek. To ale v pokročilém věku už není jednoduché, protože samozřejmě nemůžete dělat každou práci.

Kdy dosáhnu důchodového věku?

To je otázka, kterou si klade mnoho čtenářů a je na ni poměrně jednoznačná odpověď. Věk pro odchod do důchodu se stále zvyšuje, což je i částečně logické, jelikož se dožíváme stále vyššího věku. Všichni muži, co šli do důchodu před rokem 1996, byli ve věku nižším než 60 let. U žen s pěti dětmi byl důchodový věk 53 let, se třemi až čtyřmi dětmi 54 let, se dvěma dětmi 55 let, s jedním dítětem 56 let a bez dětí 57 let.

U lidí narozených v období let 1936 – 1977 stanovuje odchod do důchodu tato tabulka, v níž se zohledňuje rok narození, pohlaví a také počet dětí. Jestliže jste se narodili až po roce 1977, stanovíte svůj důchodový věk, že k věku 67 let přičtěte tolik kalendářních měsíců, kolik jich odpovídá dvojnásobku rozdílu mezi vaším rokem narození a rokem 1977.

Původně byla stanovena hranice důchodového věku na 65 let, v roce 2011 ale bylo prosazeno, že se postupně bude pokračovat i nad tuto hranici. Z toho vyplývá, že teď narozené děti půjdou do důchodu až ve věku 73 let, pokud se do budoucna nic nezmění. Politici však řeší, že by bylo potřeba věkový strop obnovit. Je tedy možné, že se v budoucnu dočkáme i nějakých změn.

Víte, jaký je váš důchodový věk? Ať už ano či nikoliv, neváhejte se o své názory podělit v diskuzi pod článkem.