Půjčte si peníze na spotřebitelský úvěr

jak si půjčit na spotřebitelský úvěr
zdroj: pixabay.com

Spotřebitelský úvěr vám pomůže při řešení složité finanční situace. Jedná se o úvěr, který může využít každý na financování svých osobních potřeb. Jeho maximální výše bývá stanovena na 500 000 Kč, s čímž souvisejí také možnosti čerpání úvěru. Přečtěte si, co to spotřebitelský úvěr je, jak funguje nebo kde o něj požádat.

Co je to spotřebitelský úvěr

  • Upravuje ho zákon č. 321/2001 Sb., o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru.
  • Může být použit na financování jakýchkoliv potřeb – například na nákup spotřebního zboží, automobilu, vybavení do domácnosti, úhradu rodinné dovolené nebo vánočních dárků.
  • Mohou ho čerpat pouze fyzické osoby pro své soukromé účely, není tedy určen pro podnikatele.
  • Poskytuje se jako účelový i neúčelový.
  • Sjednat se dá jako zajištěný nebo nezajištěný. V případě nutnosti záruky můžete použít ručení třetí osobou (ručitele nebo spoludlužníka), dále lze k zajištění úvěru využít i nemovitost nebo nějakou movitou věc.

Poskytovatelem spotřebitelského úvěru je banka nebo soukromá finanční společnost. Při výběru poskytovatele si dejte dobrý pozor na jeho výběr. Jestliže jste dostatečně bonitní, zajděte si raději do banky, u které máte jistotu, že vám při první opožděné splátce u dveří nezazvoní exekutor. Pokud jde o nebankovní finanční společnosti, hledejte na internetu zkušenosti dalších klientů a pokuste si vybrat prověřeného, spolehlivého a férového poskytovatele.

Smlouva o spotřebitelském úvěru

O spotřebitelský úvěr může požádat osoba, která je starší 18 let, má státní občanství ČR a trvalý pobyt na území ČR. Poskytovatel může konkrétní podmínky poskytnutí blíže specifikovat a rozšířit, například na nutnost vedení bankovního účtu v bance, kde žádáte o úvěr.

S poskytovatelem úvěru nebo půjčky musíte uzavřít písemnou smlouvu, ve které budou definovány smluvní strany, výše vypůjčené finanční částky, zajištění (pokud je potřeba), výše úrokové sazby a RPSN, datum první splátky, výše a perioda splácení dalších splátek úvěru, za jakých podmínek lze předčasně splatit úvěr, jak se řeší neplnění smlouvy a další náležitosti, které si stanoví budoucí věřitel s dlužníkem. Po podpisu smlouvy se zahájí čerpání úvěru.

Kde si sjednat nejlevnější spotřebitelský úvěr?

Při sjednání spotřebitelského úvěru se vždy vyplatí posuzovat více kriterií. Přečtěte si obchodní podmínky poskytovatele a nahlédněte i do sazebníku poplatků. Hodnoťte nejen samotnou úrokovou sazbu, ale také RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů, která zahrnuje veškeré poplatky, související s vaším úvěrem.

Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů se aktuálně pohybují od 6 do 15 %. Z bankovních úvěrů můžeme doporučit například úvěr od Air Bank s akční úrokovou sazbou 9,9 % při řádném splácení. RPSN tohoto úvěru činí pouhých 10,37 %, jelikož se poskytuje bez poplatků za vedení nebo předčasné splacení. Spotřebitelský úvěr Plus České spořitelny získáte s úrokem již od 7,5 %. Tato sazba je ale poskytnuta jen za splnění specifických podmínek. Dobrou volbou je také ČSOB půjčka na cokoliv s akčním úrokem již od 10,9 %.

Jestliže si vybíráte spotřebitelský úvěr, oslovte přímo svou banku nebo využijte některou z online kalkulaček, která vám v této oblasti poskytne spolehlivé výsledky. Před sjednáním úvěru se ale ujistěte, že ho opravdu potřebujete, abyste se zbytečně nedostali do velkých dluhů.